08:17 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2019
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Ήττα για Μπακς παρά τη φοβερή εμφάνιση του Αντετοκούνμπο, buzzer beater o Μπογκντάνοβιτς - Βίντεο

© AFP 2019 / Tim Warner
0 0 0

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να σημείωσε 30 πόντους, τα ξημερώματα του Σαββάτου (9/11, ώρα Ελλάδας), απέναντι στους Γιούτα Τζαζ, αλλά ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έδωσε την -εντός έδρας- νίκη στην ομάδα του με 103-100 χάρη σ' ένα τρίποντο στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Ένα τρίποντο-μαχαιριά του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στην εκπνοή της αναμέτρησης «σκότωσε» τους Μιλγουόκι Μπακς, παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, και έδωσε την -εντός έδρας- νίκη στους Γιούτα Τζαζ με 103-100, τα ξημερώματα του Σαββάτου (9/11, ώρα Ελλάδας).

​Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να προσφέρει τα μέγιστα στην ομάδα του, στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, καθώς σημείωσε μόλις δύο πόντους. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και ύστερα από 24 λεπτά, το σκορ ήταν στο 55-33.

Εντούτοις, οι Μιλγουόκι Μπακς δεν είχαν «πει» την τελευταία τους «λέξη» και επιχείρησαν την ανατροπή, με τον «Greek Freak» να σημειώνει 28 πόντους στο δεύτερο μέρος. Τα «ελάφια», μάλιστα, προηγήθηκαν με 89-88, πέντε λεπτά πριν από την εκπνοή του ματς.

Οι γηπεδούχοι, όμως, απάντησαν και βρέθηκαν μπροστά με 100-92, περίπου ενενήντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Οι Μιλγουόκι Μπακς, παρότι έχασαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος αποβλήθηκε με έξι φάουλ, ισοφάρισαν σε 100-100 χάρη σ' ένα σερί 8-0. Στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, παρ' όλα αυτά, ο Κρις Μίντλετον υπέπεσε σε βήματα. Οι γηπεδούχοι πήραν την τελευταία επίθεση του παιχνιδιού και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με ένα τρίποντο στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Από τους Γιούτα Τζαζ ξεχώρισαν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάικ Κόνλεϊ και Ντόνοβαν Μίτσελ με 20 και 19 πόντους, αντίστοιχα.

Από τους Μιλγουόκι Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 30 πόντους με 10/22 σουτ, 8/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Έρικ Μπλέντσο, βέβαια, πρόσθεσε άλλους 26 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-16, 55-35, 81-74, 103-100.

Γιούτα Τζαζ: Μπογκντάνοβιτς 33 (5), Ο'Νιλ 11 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκομπέρ 8 (17 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 20 (5), Μίτσελ 19 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 8 λάθη), Γκριν 2, Ίνγκλις 1, Νιάνγκ 2, Μπράντλεϊ 7.

Μιλγουόκι Μπακς: Αντετοκούνμπο 30 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 25 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 5 (1), Μπλέντσο 22 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθιους 3 (1), Γουίλσον, Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 5, Χιλ 2, Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο, Κόρβερ.