04:03 15 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2019
Ο μαραθωνοδρόμος Κώστας Γκελαούζος τρέχει στον 37ο Κλασσικό Μαραθώνιο Αθηνών, Αθήνα, 10 Νοεμβρίου, 2019

Μαραθώνιος Αθήνας: Τερμάτισε τρίτος ο Κώστας Γκελαούζος - Νικητής ο Κενυάτης Τζον Κόμεν

© Φωτογραφία : Menelaos Myrillas/SOOC
0 10

Ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος τερμάτισε τρίτος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Με χρόνο 2:19:02, ο Γκελαούζος έγινε ο πρώτος Έλληνας που τερματίζει στον 37ο Μαραθώνιο.

Νικητής στον 37ο Μαραθώνιο της Αθήνας ήταν ο Τζον Κιπκορί Κόμεν από την Κένυα. Δεύτερος τερμάτισε ο Φελισιέν Μουχιτίρα. Τρίτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος που έγινε έτσι ο πρώτος Έλληνας μαραθωνοδρόμος που τερμάτισε.

Αναλυτικά, ο Τζον Κιπκορί Κόμεν τερμάτισε πρώτος με χρόνο 2:16:34. Ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας έφτασε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο έχοντας προσπεράσει τον συμπατριώτη του, Φελισιέν Μουχιτίρα, μόλις 600 μέτρα πριν τον τερματισμό!

Ο Κενυάτης Φελισιέν Μουχιτίρα ήρθε δεύτερος στον 37ο Μαραθώνιο Αθήνας με χρόνο 2:16.43.

Στην ιδιαίτερα τιμητική, τρίτη θέση, τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 2:19:02. Ο Γκελαούζος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος ξεκίνησε στις 9:00 στον Τύμβο του Μαραθώνα, με το σήμα εκκίνηση να δίνεται από τον περιφερειάρχη Αττικής, Γιώργο Πατούλη.

Συμμετοχή έχουν δηλώσει περίπου 20.000 δρομείς, ενώ παράλληλα με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο, διοργανώθηκαν παράλληλες αγωνιστικές εκδηλώσεις. Το αγωνιστικό πρόγραμμα άνοιξε το Σάββατο με τον αγώνα των 10 χλμ. και συνεχίζεται σήμερα με τον Μαραθώνιο, τα 5 χλμ. και τους αγώνες για παιδιά και special olympics.

Τα μετάλλια του 37ου Μαραθωνίου

Οι δρομείς από φέτος θα κερδίζουν το νέο μετάλλιο του αγώνα στο οποίο θα αναπαρίσταται μια διαφορετική ιστορική στιγμή από το αγώνισμα του Μαραθωνίου, καθώς και οι ελληνικές ρίζες του.

Στην μια πλευρά θα διακρίνεται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ενώ στην άλλη τα γεγονότα-ορόσημα από τη γέννηση, την εξέλιξη και σπουδαίες στιγμές του Μαραθωνίου που υπογράφουν σπουδαίοι εικαστικοί όπως οι Κώστας Βαρώτσος, Αλέκος Φασιανός και Γιάννης Ψυχοπαίδης.

Σημειώνεται ότι τα νέα μετάλλια θα δίνονται από φέτος και για 8 χρόνια.