Στιγμιότυπο από το ντέρμπι Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

Ντέρμπι από τα παλιά και Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-2

© Φωτογραφία : Intime sports/Grigoros Chrysochoidis
0 10

Σε ένα τρομερό σε συναισθήματα ματς στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» έχαναν στο 66’ με 2-0 και πήραν τη νίκη – ανατροπή με κεφαλιά του Κολοβέτσιου στο 88’, με το μπήκε αλλαγή.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Super League 1, καθώς παρότι στο 66’ έχανε με 0-2 από την ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-2 (πρώτη εντός έδρας νίκη) με κεφαλιά του Κολοβέτσιου στο 88’.

Το κλισέ που λέει «οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο», ισχύει αντίστροφα. Ο Παναθηναϊκός σε μεγάλο μέρος του πρώτου μέρους ήταν καλύτερος, όμως η ΑΕΚ τον χτύπησε στην κόντρα για το 0-2 με τα γκολ των Μπακάκη και Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους ήταν ανώτερη και από ατυχία δεν έκανε το 0-3 στη λόμπα του Ολιβέιρα στο 52’. Η αλήθεια είναι πάντως πως οι αλλαγές παικτών, με τους Χατζηθεοδωρίδη και Περέα να ανταποκρίνονται στους ρόλους τους και τακτικής, με το 4-3-3, οδήγησαν στη μεγάλη ανατροπή, αρχικά, στο 2-2 σε ένα τρίλεπτο (67’, 70’) με Μακέντα και Περέα, για να φτάσει στο τελικό 3-2. Τρομερός Βέρντε για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, ενώ Χατζηθεοδωρίδης, κυρίως ανασταλτικά και Περέα συνέβαλαν τα μέγιστα στη νίκη.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Αποτελεσματική ΑΕΚ και 0-2

Χωρίς να έχει κλασική ευκαιρία, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, πιέζοντας ψηλά και πατώντας συχνά την περιοχή της ΑΕΚ, που προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ένωση στο 18’ άνοιξε το σκορ. Ο Μπακάκης με δυνατό σουτ νίκησε τον Διούδη, με την ΑΕΚ να έχει διαβάσει την ανισορροπία που έχει ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του Ινσούα.

Όπως ήταν φυσικό, η Ένωση μετά το γκολ πάγωσε τον ρυθμό και οι γηπεδούχοι έχασαν τον ρυθμό τους. Οι «πράσινοι» επέμεναν από αριστερά με τον πολύ καλό Χατζηγιοβάνη φτάνοντας μια ανάσα από το 1-1 στο 31’. Αντί να γίνει όμως το 1-1, έγινε το 0-2. Ο Διούδης στο 35’ νίκησε τον Ολιβέιρα, όχι όμως και στο επόμενο λεπτό. Από το κόρνερ, ο Μάνταλος γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ολιβέιρα με προβολή σκόραρε, φάση που φάνηκε να είναι δουλεμένη στην προπόνηση.

Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε ό,τι της έδωσε ο φλύαρος Παναθηναϊκός χτυπώντας με την ταχύτητα του πολύ καλού Βέρντε στην κόντρα και κυριαρχώντας στον άξονα από το 15’ και μετά, με τους οπαδούς του Τριφυλλιού να αποδοκιμάζουν στη λήξη του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ δοκάρι κι ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός την ανατροπή

Οι «πράσινοι» ρίσκαραν βάζοντας τον Περέα για διάταξη πια 4-3-3, ενώ αντί του αρνητικού Ινσούα μπήκε ο Χατζηθεοδωρίδης. Για την ΑΕΚ πέρασε ο Σιμάο στη θέση του Κρίστιτσιτς. Τα κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν τόσο μεγάλα, ώστε κάθε κόντρα μύριζε γκολ, όπως στη φάση του δοκαριού του Ολιβέιρα στο 52΄με τον Διούδη στη συνέχεια να νικάει τον Βέρντε.

Οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και δεν πατούσαν περιοχή αφού και το σουτ του Μακέντα στο 62' ήταν εκτός περιοχής. Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» στην κόντρα σε δύο λεπτά (63’ και 64’) πλησίασαν πάλι στο 0-3 με Ολιβέιρα και Λιβάγια.

Πάλι κόντρα στη ροή του ματς έγινε το 1-2, με τον Μακέντα να πατάει περιοχή από αριστερά και να σκοράρει με πλασέ στο 67’. Λίγο μετά, στο 70’ ο Χατζηγιοβάνης, που πλέον είχε περάσει από δεξιά, κόβει στο πρώτο δοκάρι και ο Περέα με προβολή κάνει το 2-2. Αρχικά, ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, όμως το VAR μέτρησε το γκολ.

Ο Παναθηναϊκός, που πλέον έπαιζε 4-4-2, άγγιξε το 3-2 στο 76’ με τον Γιόχανσον, ενώ ο Κωστένογλου ανακάτευε την τράπουλα βάζοντας Αλμπάνη και Γιακουμάκη. Οι «πράσινοι» είχαν το momentum, πίεζαν και σε μια φαινομενικά περίεργη αλλαγή, βγήκε ο Χατζηγιοβάνης για να μπει ο Κολοβέτσιος. Σε ένα από τα κόρνερ που κέρδισε ο Παναθηναϊκός στο τέλος, ο Κολοβέτσιος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με δυνατή κεφαλιά έκανε το 3-2, με τον σκόρερ να μην πανηγυρίζει, όντας παλιός παίκτης της ΑΕΚ. Το τέλος βρήκε τους «πράσινους» πάντως να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (87’ Κολοβέτσιος), Μακέντα.

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (46’ Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (80’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα (73’ Αλμπάνης).