Ο Ράφα Ναδάλ στο ATP Finals

Αυτά τα κάνει μόνο ο Ναδάλ - Βίντεο

© AFP 2019 / ADRIAN DENNIS
0 0 0

O Ισπανός έκανε μια επική ανατροπή κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ στο ATP Finals, καθώς στο τρίτο σετ βρέθηκε πίσω με 5-1 και τελικά πήρε το σετ και τη νίκη με 7-5.

O Ράφα Ναδάλ είναι εδώ!

Μετά την ήττα του στην πρεμιέρα του ATP Finals από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο Ισπανός άσος ήταν ένα βήμα από τον -σχεδόν σίγουρο - αποκλεισμό, καθώς στο 3ο σετ έχανε 1-5 (30-40) από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Όμως, όχι μόνο ισοφάρισε σε 5-5 αλλά πήρε τη νίκη στο tie break με 7-5 για το 2-1 σετ και παρέμεινε ζωντανός για την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Ο Μεντβέντεφ με καλό tie break έκανε το 7-3 και πήρε το πρώτο σετ με 6-7, ενώ στο 2ο σετ ο Ναδάλ ήταν καλύτερος και έφτασε σχετικά εύκολα στο 6-3.

Στο τρίτο όμως σετ ο Μεντβέντεφ όχι μόνο έκανε το 5-0, αλλά έχασε και δύο break point που θα τον έφερναν στο εντυπωσιακό 6-0.

Με τα πολλά, ο 23χρονος Ρώσος έχανε εύκολα πόντους και ο Ναδάλ από το 1-5 πήγε στο 6-5 και ο Μεντβέντεφ στο 6-6 και στο tie break. Στο 5-4 εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα λάθος του Ρώσου για το 6-4 και τελικά ολοκλήρωσε την ανατροπή με 7-4 σε 2 ώρες και 46 λεπτά.

Τα σετ 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4)