02:24 27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Σε ένα αλησμόνητο ματς στο ΟΑΚΑ που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, οι πράσινοι έχασαν με 105-106 από την Άλμπα Βερολίνου και πήγε στράφι η μεγαλειώδης εμφάνιση του Παπαπέτρου με 39 πόντους.

Στο καλύτερο φετινό ματς στη διοργάνωση, ο Παναθηναϊκός υπέστη την 4η ήττα του, δεύτερη εντός μετά από αυτή από την Αρμάνι Μιλάνο, καθώς μετά από δύο παρατάσεις έχασε με 105-106 από την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» πλέον να είναι στο 4-4.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε το ματς της ζωής του, σημειώνοντας 39 πόντους σε 49 (!) λεπτά, έχοντας 9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άσχημο βράδυ για τον Καλάθη, με τον Ρενέσες να τον κλειδώνει στους 10π και το χειρότερο να κάνει 9 λάθη… Στράφι και η απίθανη εμφάνιση του Ουάιλι (22π.) και του Παππά (14π. με 4 ασίστ).

Τι να πρωτογράψει κανείς για το ματς; Η Άλμπα στα πρώτα 22 λεπτά είχε βάλει 62 (!) πόντους στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» στην 4η περίοδο με τα χίλια ζόρια τι πήγαν στην παράταση (88-88) αλλά και εκεί δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (98-98). Στη δεύτερη παράταση τα πάντα κρίθηκαν στο καλάθι και φάουλ του φοβερού Σίκμα με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Αμερικανός έκανε το 105-106, ο Ράις έκανε κακή επίθεση στα εναπομείναντα 8’’ και γ Άλμπα πήρε τη νίκη.

Χωρίς άμυνα

Καλάθης, Τόμας, Παππάς, Ουάιλι και Μήτογλου ήταν η βασική 5άδα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα. Ο τελευταίος βγήκε σχεδόν αμέσως για να μπει ο Παπαπέτρου, με το 13-16 στο 5’ να αναγκάζει τον Πεδουλάκη σε τάιμ άουτ. Σίμκα και Χέρμανσον σκόραραν όπως ήθελαν, με την Άλμπα να έχει δεχτεί 22 πόντους σε 7 λεπτά. Στον αντίποδα ο Παπαπέτρου τελείωσε το δεκάλεπτο με 13 πόντους (5/6 δίποντα) και τρία ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός είχε θέμα ενέργειας στην άμυνα κι έπρεπε να το προσέξει.

Όχι και 58 πόντοι

Μοιάζει απίστευτο αλλά η Άλμπα σε παιχνίδι μισού γηπέδου είχε πετύχει 58 πόντους στο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ (αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών)! Πώς έγινε αυτό; Κατ’ αρχάς έκανε γρήγορο 10-0 για το 31-39 στο 12’ , ενώ λίγο μετά πήγε και στο +10 (35-45). Ο Παναθηναϊκός με τον Τόμας να έχει πάρει τη σκυτάλη από τον Παπαπέτρου μείωσε σε 43-45, όμως οι Γερμανοί ξανάφυγαν με 7 (43-50). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με +9 (49-58), είχαν σούπερ επιθετικό ρυθμό και ο Παναθηναϊκός απλά κοίταζε στην άμυνα. Ο Παπαπέτρου είχε 16 πόντους, από 12 Ουάιλι και Τόμας και ο Καλάθης 6 ασίστ. Μεγάλη ζημιά ο Χέρμανσον με 12 πόντους και 8 ασίστ, με την Άλμπα να έχει 74% στο δίποντο και 7/13 τρίποντα.

Άμυνα επιτέλους

Η Άλμπα απτόητη πήγε και στο +13 (49-62) με τον Παναθηναϊκό να παίζει μαζεμένες κάποιες καλές άμυνες για το 60-64 με τον Παπαπέτρου να φτάνει στους 21 πόντους. Οι πράσινοι σαφώς και έπαιζαν καλύτερη άμυνα, όμως και πάλι οι Γερμανοί κρατούσαν το προβάδισμα, κυρίως λόγω κάποιων βιαστικών επιλογών στην επίθεση, με το δεκάλεπτο να λήγει 69-74 με τρίποντο του «σεληνιασμένου» Παπαπέτρου (26π.).

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και δέχτηκε μόλις 16 πόντους (εν αντιθέσει με τους 31 του πρώτου 10λεπτου) και έφτασε στο -4 (60-64) για το 69-74, με τους «πράσινους» να είναι ξανά μέσα στο ματς και τον Παπαπέτρου να συνεχίζει απτόητος.

Ο Παπαπέτρου στο 36΄ με νέο τρίποντο έκανε το 81-84 και στο 1’48’’ ο Ουάιλι με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από δικό του κλέψιμο το 85-86. Στα 26’’ ο Καλάθης βάζει 1/2 για το 88-88, ο Τόμας μαζεύει το επιθετικό, όμως ο γκαρντ του Παναθηναϊκού κάνει λάθος. Ευτυχώς ο Χέρμανσον αστοχεί και πάμε παράταση.

Ούτε στην (πρώτη) παράταση

Η Άλμπα μετά το τρίποντο του Παππά έκανε το 91-92 και μετά πηγαίναμε πόντο – πόντο. Ο Χέρμανσον με φοβερή προσπάθεια ισοφάρισε 98-98, ο Τόμας πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε με χουκ και είχαμε δεύτερη παράταση.

Ράις και (κακό) τέλος

Στη δεύτερη παράταση οι Γερμανοί είχαν το προβάδισμα (101-103 στα 1’17’’), ο Παπαπέτρου ισοφάρισε και ο Ουάιλι με δυο βολές το 105-103. Όμως ο Σίκμα στα 9’’ κέρδισε καλάθι και φάουλ από τον Τόμας και ο Ράις που πήρε την τελευταία επίθεση έκανε κακό σουτ για το τελικό 105-106.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (5/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Ράις (0/4 σουτ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 4/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη), Γουάιλι 22 (7/11 δίποντα, 8/8 βολές), Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (7/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Γκεντράιτις 15 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 11 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Νόκο 17 (7/9 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη).