Φάση από τον αγώνα της Χίμκι με την Αρμάνι Μιλάνο

«Λύγισε» την Αρμάνι η Χίμκι, δύσκολα η Εφές τη Ζενίτ - Βίντεο

© Sputnik / Grigory Sisoev
0 0 0

Η ρωσική ομάδα υποχρέωσε τους Ιταλούς στη δεύτερη ήττα τους στη Euroleague με 87-79, ενώ η Αναντολού Εφές νίκησε στην Κωνσταντινούπολη τους Ρώσους με 90-88.

Στη Μόσχα η Χίμκι με ηγέτες τους Σβεντ και Γερέμπκο έβαλε τέλος στο σερί της Αρμάνι Μιλάνομε νίκη 87-79, ενώ στην Τουρκία η Εφές έκανε τα εύκολα – δύσκολα κόντρα στη Ζενίτ με σούπερ Μίσιτς με 24 πόντους.

«Φρένο» στην Αρμάνι

Οι Ιταλοί έπεσαν στο 6-2 στη Μόσχα, καθώς έχασαν από τη Χίμκι με 87-79.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις έκανε το 5/5 στην έδρα της με την Αρμάνι πάντως να προηγείται 22-25 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν και με 8 (33-41) αλλά Σβεντ και Γερέμπκο το «μάζεψαν» στο 47-51 στο ημίχρονο.

Οι δύο της Χίμκι ανέλαβαν δράση και στο τρίτο δεκάλεπτο και το 65-65 προμήνυε θρίλερ. Οι Ρώσοι ήταν ασταμάτητοι στην 4η περίοδο και στο 35’ προηγήθηκαν και με 12 φτάνοντας στο 87-79.

Κορυφαίοι οι Σβεντ (24 πόντοι) και ρεκόρ καριέρας ο Γερέμπκο (19), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν Σκόλα (16π.) και Ρολ (14π.).

Ζορίστηκε η Εφές

Οι Τούρκοι παρότι προηγήθηκαν και με 25 πόντους (67-42) στο τρίτο δεκάλεπτο, τελικά νίκησαν δύσκολα με 90-88 φτάνοντας στο 6-2.

Ο Βασίλιε Μίσιτς με 24 πόντους και ο Σέιν Λάρκιν με 20 ξεχώρισαν από την ομάδα του Αταμάν, ενώ από τη Ζενίτ ήταν φοβερός ο Χόλινς με 26 πόντους και 7/11 τρίποντα και ο Αγιόν (21π.)

Όταν έγινε το 42-30 σε 61-37 στις αρχές του δευτέρου μέρους, φάνηκε η Αναντολού Εφές να καθαρίζει και στο 85-83 είχαμε ντέρμπι, όμως το κρίσιμο καλάθι του Πλάις και το αντιαθλητικό φάουλ του Χόλινς, ήταν καθοριστικά για την νίκη των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-30, 69-50, 90-88