Φάση από το Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα στη Euroleague

Η Ρεάλ πήρε το clasico, φοβερή Μακάμπι με Μπασκόνια – Βίντεο

© Φωτογραφία : Twitter/ Real Madrid Basket
0 0 0

H «βασίλισσα» πήρε τη νίκη κόντρα στους «μπλαουγκράνα» με 86-76, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Σφαιρόπουλου συνέτριψε με 113-83 την Μπασκόνια εκτός έδρας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τη νίκη στο ισπανικό Σούπερ Καπ «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα και στη Euroleague, ενώ στη Χώρα των Βάσκων η Μακάμπι Τελ Αβίβ καθάρισε την Μπασκόνια με 113-83.

Με ήρωα τον Ντεκ

Ο διεθνής Αργεντινός ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ρεάλ στο 86-76 επί της Μπαρτσελόνα στο clasico της Μαδρίτης.

Ο Ντεκ πρόσφερε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο συμπατριώτης του Καμπάτσο 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Μίροτιτς στην πολυαναμενόμενη επιστροφή του με την Μπάρτσα είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Αφηνιασμενη με 32-11 μπήκε η Ρεάλ στο πρώτο 10λεπτο αλλά η Μπαρτσελόνα με 18-0 έκανε το 37-35 και μετά πήγε και στο +4 (46-50). Με Τέιλορ η Ρεάλ έκανε ένα 15-0 και η Μπάρτσα απλά στο 30’ μείωσε σε 71-64.

Η Ρεάλ ήλεγξε το ματς στο τέλος με το αργεντίνικο δίδυμο Ντεκ και Καμπάτσο κι έφτασε στη νίκη με 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76

​Φόρτσα Μακάμπι

«Σίφουνας» πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια με 113-83 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ανεβαίνοντας στο6 6-2.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια το πάλεψε μόνος με 31 πόντους, ενώ στη Μακάμπι έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Το 11-27 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο «έληξε» το ματς (32-55 το σκορ) με το δεκάλεπτο να λήγει 58-86 για το τελικό 83-113.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-55, 58-86, 83-113