Ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Πόσα χρήματα κέρδισε ο Τσιτσιπάς για την ιστορική νίκη του στο ATP

© Sputnik / Alexey Filippov
0 0 0

Διόλου ευκαταφρόνητο το ποσό που κατάφερε να κερδίσει ο έλληνας άσος, Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την ιστορική του νίκη στο ATP Finals στο Λονδίνο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκτόξευσε τη δημοφιλία του αλλά και τον τραπεζικό του λογαριασμό το βράδυ της Κυριακής.

Ο 21χρονος άσος του τέννις αντιμετώπισε όλα τα μεγάλα ονόματα και βγήκε σχεδόν αλώβητος από το τουρνουά, με αποτέλεσμα να ανταμειφθεί πλουσιοπάροχα για την ιστορική του νίκη.

Συνολικά, από τις νίκες τους στο τουρνουά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε 2.656.000 δολάρια για τα πέντε ματς στα οποία συμμετείχε.

Όλα όσα έγιναν το βράδυ της Κυριακής:​

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε πάνω από 2,5 ώρες, ο Έλληνας άσος νίκησε με 2-1 σετ τον Ντομινίκ Τιμ και κατέκτησε το ATP Finals του Λονδίνου για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς στο 3-4, προηγήθηκε 15-40, αλλά ο Τιμ είχε τις απαντήσεις και ισοφάρισε σε 4-4, σε ένα κρίσιμο game, με τον τελικό να μην έχει break και τυς δυο τενίστες να κρατάνε το σερβίς τους. Ο Τσιτσιπάς με smash τελείωσε το game για το 5-4, αλλά ο Αυστριακός κράτησε το σερβίς του για το 5-5. Εν τέλει, πήγαμε στο tie break όπου Tσιτσιπάς επέστρεψε από το 2-5 και έσβησε ένα set point, o Τιμ όμως είχε και δεύτερο, το αξιοποίησε και πήρε το tie-break με 8-6.

O Έλληνας άσος ήταν φοβερός στο δεύτερο σετ, παίζοντας πολύ επιθετικά!

Στο δραματικό τρίτο σετ, ο Τιμ πήρε πάλι προβάδισμα κλείνοντας το game με άσο, με τον Έλληνα άσο να κυνηγά πια την ισοφάριση για να στείλει το ματς στο tie break. Όπως και έγινε τελικά, με τον Τσιτσιπά με mini break να κάνει το 4-1 και τον αντίπαλό του να τα παίρνει πίσω για το 4-3. Ο Στέφανος ισοφάρισε 4-4 και στη συνέχεια ο Αυστριακός έκανε αβίαστο λάθος και ο Έλληνας άσος με championship point έκανε το 7-4 και κατέκτησε το ATP Finals με 2-1 σετ.