Φάση από τον αγώνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τη Λουντογκόρετς

Europa League: όλα ανοιχτά σε 7ο και 10ο όμιλο

© Sputnik / Alexey Filipov
0 0 0

Τα ματς των 20:00 για την 5η αγωνιστική άφησαν εκκρεμότητες για το φινάλε σε τουλάχιστον δύο ομίλους, ενώ κάποιες άλλες ομάδες σφράγισαν την πρόκριση από απόψε.

Τα αποτελέσματα στον 7ο όμιλο του Europa League αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για όλες τις ομάδες στο φινάλε με τα ματς Ρέιντζερς – Γιούνγκ Μπόις και Πόρτο – Φέγενορντ να κρίνουν τα πάντα, αφού αν νικήσουν οι γηπεδούχοι προκρίνονται.

Στον 10ο όμιλο ισοβαθμούν στους 8 πόντους Γκλάντμπαχ και Ρόμα με την Μπασακσεχίρ να ακολουθεί στους 7. Στον 8ο όμιλο, Φερεντσβάρος και Λουντογκόρετς διεκδικούν τη 2η θέση, στον 9ο Γάνδη και Βόλφσμπουργκ προκρίθηκαν, στον 11ο Μπράγκα και Γουλβς επίσης μετά το αποψινό 3-3, ενώ η Αλκμάαρ ακολούθησε τη Γιουνάιτεντ στους 32.

7ος όμιλος

Φέγενορντ – Ρέιντζερς 2-2

Οι γηπεδούχοι έχοντας και τη βοήθεια της τύχης έκαναν το 1-0 στο 33’ με τον Τόρνστρα, αφού το σουτ του Ολλανδού κόντραρε και σε αμυντικό. Ο Μορέλος με δύο γκολ σε 12 λεπτά (53’, 65’) έκανε το 1-2 για τους Σκοτσέζους, με τον Σινιστέρα στο 68’ να ισοφαρίζει σε 2-2

Γιούνγκ Μπόις – Πόρτο 1-2

Στο 6’ οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Φάσναχτ, με τους «δράκους» να φέρνουν το ματς στα ίσα στο 76’ με τον Αμπουμπακάρ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 79’ έκανε την ανατροπή για το 1-2.

8ος όμιλος

Φερεντσβάρος – Εσπανιόλ 2-2

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23’ με το σουτ του Σιγκέρ από την περιοχή και οι Καταλανοί απάντησαν στο 31΄με το κοντινό σουτ του Μελέντο στο 31’. Το 2-1 υπέρ των Ούγγρων διαμορφώθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις του Σκβάρκα στο 90+4’, όμως στο 90+6’ ο Ντάρντερ έκανε το τελικό 2-2.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λουντογκόρετς 1-1

Ο Κεσέρου στο 66’ με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους Βούλγαρους, με την ΤΣΣΚΑ να ισοφαρίζει στο 76’ με τον Τσάλοφ.

9ος όμιλος

Ολεξαντρίγια – Βόλφσμπουργκ 0-1

O Βέγκχορστ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις έκανε το 0-1 για τους Γερμανούς.

Σεντ Ετιέν – Γάνδη 0-0

10ος όμιλος

Βόλφσμπεργκερ – Γκλάντμπαχ 0-1

Οι Γερμανοί πέρασαν νικηφόρα από την Αυστρία χάρη στο γκολ του Στιντλ στο 60’.

Μπασακσεχίρ – Ρόμα 0-3

Ο Μεχμέτ Τοπάλ έκανε χέρι και ο Βερετού δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 30’ για το 0-1 για τους Ρωμαίους, ενώ στο 41’ ο Κλάιφερτ έκανε το 0-2 από την ασίστ του Πελεγκρίνι. Το 0-3 έκανε ο Ντζέκο στις καθυστερήσεις από τη δεύτερη ασίστ του Πελεγκρίνι.

110ς όμιλος

Μπράγκα – Γουλβς 3-3

Μόλις στο 7’ ο Αντρέ Χόρτα με μακρινό σουτ με την μπάλα να βρίσκει και τον Ρούμπεν Νέβες έκανε το 1-0, όμως στο 13’ ο Χιμένες με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Οι Άγγλοι έκαναν το 1-3 μέσα σε δυο λεπτά. Στο 34’ ο Ντόχερτι με κεφαλιά το 1-2, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τραορέ σημείωσε το 1-3. Οι Πορτογάλοι όχι μόνο μείωσαν με τον Παουλίνιο στο 65΄, αλλά με τον Φρανσέρζιο στο 79’ ισοφάρισαν σε 3-3.

Μπεσίκτας – Σλόβαν Μπρατισάβας 1-1

Στο 35’ οι Σλοβάκοι με το σουτ του Ντάνιελ από την περιοχή άνοιξαν το σκορ, ενώ λίγο μετά ο Σπόραρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Ο Ουμούτ Ναγίρ στο 73’ είχε δοκάρι και στο 75’ ο Ρόκο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

12ος όμιλος

Αλκμάαρ – Παρτιζάν 2-2

O Nάτχο στο 17’ έδωσε μπαλιά «πάρε – βάλε» στον Ασάνο που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Σέρβους. Στο 27’ ο Σουμά εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της ολλανδικής άμυνας και με πλασέ έκανε το 0-2. Οι Ολλανδοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ντρούιφ στο 88’, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90+2’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Αστάνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1