Φάση από τον αγώνα του ΑΠΟΕΛ με την Καραμπάγκ

Europa League: Προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ

© Φωτογραφία : Twitter/ APOEL FC
0 0 0

Οι Κύπριοι μια αγωνιστική πριν από το φινάλε των ομίλων, νίκησαν 2-0 την Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο και σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάγκ προκρίθηκαν

O AΠΟΕΛ πανηγυρίζει από το βράδυ της Πέμπτης (28/11) την πρόκριση του στους 32 του Europa League. Η νίκη των «γαλαζοκίτρινων» με 2-0 στο Λουξεμβούργο επί της Ντουντελάνζ σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάγκ από την αδιάφορη και πρώτη Σεβίλλη με 2-0 σήμανε την πρόκριση των Κυπρίων μια αγωνιστική πριν από το φινάλε των ομίλων.

Κατά τ’ άλλα, στα ματς των 22:00 είχαμε το συγκλονιστικό Μάλμε – Ντιναμό Κιέβου 4-3 που με τη νίκη της Κοπεγχάγης επί της Λουγκάνο, σημαίνει πως τα πάντα στον Β΄όμιλο θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στα ματς Ντιναμό – Λουγκάνο και Κοπεγχάγη – Μάλμε, με την ισοπαλία να βολεύει και τους δύο.

Η Λίντσερ πήρε την πρόκριση στον 4ο όμιλο με το 2-1 εκτός έδρας επί της Ρόζενμποργκ, όπως και η Σπόρτινγκ που συνέτριψε με 4-0 την Αϊντχόφεν.

Στον 5ο όμιλο η πρώτη Σέλτικ νίκησε και τη Ρεν με 3-1, η Λάτσιο νίκησε 1-0 την Κλουζ, όμως για να προκριθούν οι Ιταλοί πρέπει την τελευταία αγωνιστική να νικήσουν στη Ρεν και η αδιάφορη Σέλτικ να νικήσει τους Ρουμάνους.

Στον 6ο όμιλο η παραπαίουσα Άρσεναλ έχασε στο Λονδίνο από την Άιντραχτ με 2-1, αν και προηγήθηκε στο σκορ και οι «κανονιέρηδες» θέλουν έναν βαθμό στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τη Σταντάρ για να προκριθούν.

1ος όμιλος

Ντουντελάνζ – ΑΠΟΕΛ 0-1

Ο Σνελ έκανε χέρι και οι Κύπριοι με το εύστοχο πέναλτι του Μάτιτς προηγήθηκαν στο 12’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα δύο γκολ στο 43’ με την κεφαλιά του Μερκή. Οι Κύπριοι είχαν τον έλεγχο, όμως στο 83’ ο Βούρος αποβλήθηκε, χωρίς ευτυχώς να κοστίσει στην ομάδα του

Σεβίλλη – Καραμπάγκ 2-0

O 18χρονος Μπρίαν Χιλ με τη βοήθεια και μιας κόντρας άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς στο 62’, με τον Ισραηλινό Νταμπούρ με πολύ ωραίο σουτ να γράφει το τελικό 2-0 στο 90’.

2ος  όμιλος

Λουγκάνο – Κοπεγχάγη 0-1

Οι Δανοί άνοιξα το σκορ με κεφαλιά του Τόμσεν στο 27΄ παγώνοντας το Σεντ Γκάλεν, οπότε και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μάλμε – Ντιναμό Κιέβου 4-3

Ο Μπένγκτσον μόλις στο 2’ με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ, με τον Μικολένκο στο 18’ να ισοφαρίζει για τους Ουκρανούς, ενώ ο Τσιγκάνκοφ αμαρκάριστος στο 39’ σημείωσε το 1-2. Ο Μάρκους Ρόζενμπεργκ στο τελευταίο ματς της καριέρας του ισοφάρισε σε 2-2 με σουτ και ο Ράκιπ στο 57’ με πανέμορφο τελείωμα έκανε το 3-2. Ο Σλοβένος Βέρμπιτς στο 77’ από κοντά διαμόρφωσε το 3-3, όμως στις καθυστερήσεις ο Ρόζενμπεργκ και πάλι έκανε το τελικό 4-3.

3ος όμιλος

Κράσνονταρ – Βασιλεία 1-0

Τραμπζονσπόρ – Χετάφε 0-1

4ος όμιλος

Ρόζενμποργκ – Λίντσερ 1-2

O Γκοϊγκίνγκερ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 20’ άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς εξαιτίας του λάθους του Νορβηγού κίπερ Χάνσεν. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 στο 45’ με το τέρμα του Γιόνσεν και έφτασαν στην ανατροπή στο 54’ με τον Φρίζερ, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση.

Σπόρτινγκ – Αϊντχόφεν 4-0

Τα «λιοντάρια» μπήκαν φουριόζα στο «Ζοάο Αλβαλάδε» και στο πρώτο 20λεπτο προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Λουίζ Φελίπε στο 9’ και Μπρούνο Φερνάντες στο 16’. Το 3-0 σημείωσε με ωραίο σουτ στο 43’ ο Ζερεμί Ματιέ, ενώ από την άσπρη βούλα ο Μπρούνο Φερνάντες  στο 64’ έκανε το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με τους Πορτογάλους να παίρνουν πανηγυρικά την πρόκριση.

5ος όμιλος

Λάτσιο – Κλουζ 1-0

O Κορέα στο 24’ με σουτ στην κλειστή γωνία άνοιξε το σκορ, με το 1-0 να μένει ως το τέλος.

Σέλτικ – Ρεν 3-1

Η αδιάφορη Σέλτικ προηγήθηκε στο 22’ με τον Μόργκαν και διπλασίασε τα τέρματα της στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κρίστι. Η Ρεν είχε δοκάρι στο 57’ με τον Σιεμπατσέ και κόντρα στη ροή του ματς ο νεαρός Τζόνστον στο 74’ έκανε το 3-0. Οι Γάλλοι στο 89’ μείωσαν σε 3-1 με τον Ουνού.

6ος όμιλος

Γκιμαράες – Σταντάρ Λιέγης 1-1

Οι Βέλγοι άνοιξαν το 40’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεστιέν, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αντρέ Περέιρα με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 1-1.

Άρσεναλ – Άιντραχτ 1-2

Ο γκολκίπερ Ρόνοβ της Άιντραχτ είχε κατεβάσει ρολλά, αλλά ο Δανός τερματοφύλακας τελικά νικήθηκε από το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στις καθυστερήσεις. Οι Γερμανοί στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς στο 55’ ο Καμάντα με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 64’ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-2.