O Γιώργος Πρίντεζης στο Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός φόρεσε… Αρμάνι και πάει ΟΑΚΑ

© Φωτογραφία : INTIME sports/Grigoris Chrysochoidis
0 0 0

Με άμυνα για σεμινάριο και τρομερό τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας κορυφαίο τον Παπανικολάου νίκησαν τους Ιταλούς με 91-70 και πλέον κοιτάνε τον Παναθηναϊκό.

Σε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα στο ΣΕΦ την Αρμάνι Μιλάνο με 91-70 και πήγε στο 5-6, σε εμφανώς ανοδική τροχιά.

Ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ οι «ερυθρόλευκοι» από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά έπαιξαν φοβερή άμυνα, βρήκαν σουτ από την περιφέρεια κι έφτασαν σε μια πανάξια νίκη, καθοδηγούμενοι από τον Παπανικολάου (17π., 4 ριμπ.) και τον Μιλουτίνοφ που έκανε double – double (13π. και 11 ριμπάουντ), ενώ ο Βασίλης Σπανούλης πρόσθεσε άλλους 14.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Δεν έπαιζε άμυνα, δεν είχε σουτ

Κόνιαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ ήταν η 5άδα του Ολυμπιακού. Κακό μπάσκετ είδαμε στο ΣΕΦ στο πρώτο δεκάλεπτο (15-19) με τον Παπανικολάου να είναι μια ομάδα μόνος (7π.) και τους γηπεδούχους να έχουν 0/9 τρίποντα. Η Αρμάνι ήταν επίσης άστοχη στο ξεκίνημα, αλλά βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια. Θετικό για τον Ολυμπιακό τα 4 επιθετικά ριμπάουντ, έναντι 0 των Ιταλών.

Μπορούσε καλύτερα

Τα δύο σερί τρίποντα και ο Βεζένκοφ έκαναν το 15-19 σε 25-23 για τον Ολυμπιακό στο 12’ με γρήγορο 10-4. Το 25-23 έγινε στο 18’ 35-30, λόγω κάποιων διαιτητικών λαθών, της αστοχίας των γηπεδούχων στην περιφέρεια (2/11 τρίπονττα) και της χαλαρής άμυνας των γηπεδούχων. Ο καταπληκτικός Παπανικολάου σε άμυνα και επίθεση (12π.)σήμανε την αντεπίθεση για το 36-35, με το ημίχρονο να λήγει 40-37, αν και οι γηπεδούχοι είχαν 11 κατοχές παραπάνω.

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις τρία λάθη και 7 επιθετικά ριμπάουντ (μόλις 1 η Αρμάνι), πράγματα που τον κρατούσαν στο ματς, παίζοντας κατά διαστήματα και εξαιρετική άμυνα. Πληγή παρέμενε το 3/13 τρίποντα και ο κακός Μιλουτίνοφ στην επίθεση.

«Ερυθρόλευκη» καταιγίδα

Το γκολ φάουλ του Μιλουτίνοφ και το τρίποντο του Παπανικολάου έκαναν το 46-39 με τον Μεσίνα να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός πλέον είχε βρει ρυθμό στην επίθεση με 3/3 τρίποντα για το 52-43 στο 23’, αλλά το κλειδί ήταν η άμυνα, καθώς οι Ιταλοί είχαν μόλις 7 πόντους στο 25’ (53-44). Η διαφορά πήγε στους 15 (61-46 στο 28’) και τελικά κάθισε στους 18 (71-53), με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα από τα καλύτερα φετινά του δεκάλεπτα, βάζοντας 31 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν όρεξη για δράματα στο τελευταίο δεκάλεπτο και όχι μόνο συντήρησαν τη διαφορά τους αλλά την έφτασαν και στους 25 (85-60) με το ματς να λήγει 91-70 και τον κόσμο στο ΣΕΦ να ζητάει επιτακτικά νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου την άλλη Παρασκευή (06/12) στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): 24/38 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 19/25 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): 19/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/16 βολές, 18 ριμπάουντ (15+3), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.