Ο Χρήστος Δώνης στο ματς Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Το απίστευτο στατιστικό από το Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης

© Φωτογραφία : Intime sports/BIRNTACHAS DIMITRIS
0 0 0

Μοιάζει αδιανόητο για τους «πράσινους», όμως στον νικηφόρο αγώνα με την αρκαδική ομάδα στο ΟΑΚΑ έκαναν ένα περίεργο ρεκόρ στο πλαίσιο της φετινής σεζόν.

Πέραν του ότι είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός έκανε μόλις τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα εντός έδρας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, τα περίεργα για την ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν σταματούν εδώ.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Super League, το γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάνη με πέναλτι στο 8’, όχι μόνο είναι το πιο γρήγορο του Τριφυλλιού στη φετινή Super League 1, αλλά είναι και το μοναδικό που έχει πετύχει ο Παναθηναϊκός στην έδρα του στο πρώτο ημίχρονο.

Για την ακρίβεια και τα έξι γκολ στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός τα είχε πετύχει στο δεύτερο ημίχρονο.

Το αμέσως προηγούμενο γκολ σε πρώτο ημίχρονο είχε πετύχει πάλι ο Τάσος Χατζηγιοβάνης στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής πέρυσι με τον Παναιτωλικό (4-0) πάλι με πέναλτι του νεαρού άσου.

Συνολικά, από το περσινό παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στις 16 Φεβρουαρίου 2019, όταν ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 1-0 με σουτ του Άλτμαν στο 16', ο Παναθηναϊκός σε 12 αγώνες (11 γηπεδούχος και ένα φιλοξενούμενος) στο ΟΑΚΑ έχει πετύχι τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και τα τρία με πέναλτι, ένα ο Μακέντα και δύο ο Χατζηγιοβάνης.

Ο Παναθηναϊκός μέσα στο 2019 έχει πετύχει πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο "Σπύρος Λούης", τα τέσσερα από αυτά με πέναλτι.