12:54 11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟY 2019
AEL FC Arena, Λάρισα

Κύπελλο Ελλάδας: Απέκλεισε τη Λάρισα η Καλαμάτα – Ένταση με Κούγια στην εξέδρα – Βίντεο

© Φωτογραφία : Facebook AEL FC
0 0 0

Η Καλαμάτα έκανε την έκπληξη, αποκλείοντας τη Λάρισα από το Κύπελλο Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από ένταση στην κερκίδα του AEL FC Arena.

Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη, ωστόσο η Καλαμάτα την πρόκριση για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από ένταση στην κερκίδα.

Η Λάρισα νίκησε εντός έδρα τη «Μαύρη Θύελλα» με 1-0, σκορ που δεν ήταν αρκετό να την χαρίσει την πρόκριση, καθώς η Καλαμάτα είχε επικρατήσει με 3-0 στον πρώτο αγώνα.

Σκόρερ για τη Λάρισα, η οποία πίεσε αρκετά την Καλαμάτα, ήταν ο Ουάρντα με πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε για χέρι του Τσιβελεκίδη στο 50ο λεπτό.

Σύμφωνα με το ΑΠE-ΜΠΕ, ένταση σημειώθηκε στην κεντρική εξέδρα, με οπαδούς να αποδοκιμάζουν τον μεγαλομέτοχο της ΑΕΛ Αλέξη Κούγια, ενώ προς στιγμήν «άναψαν τα αίματα», με την αστυνομία να αποτρέπει τα χειρότερα.

Πρόκριση για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε και ο ΠΑΣ Γιάννινα, κερδίζοντας για δεύτερη φορά τη Βέροια, αυτή τη φορά με 2-1 στην Ημαθία.

Οι Ηπειρώτες, οι οποίοι είχαν κερδίσει με 1-0 στον πρώτο αγώνα, προηγήθηκαν στο 37ο λεπτό με γκολ του Παμλίδη, ενώ η Βέροια ισοφάρισε στο 41΄ με τον Μεληκιώτη.

Στις καθυστερήσεις ο Πήλιος με πέναλτι έδωσε τη νίκη στον ΠΑΣ.