22:33 03 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 0 0

Η Ένωση με κορυφαίους τους Σαντ – Ρος και Μασιούλις «απέδρασε» με τη νίκη από την έδρα του ΠΑΟΚ με 67-71 για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

H AEK έφτασε στην 6η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League (και 10η συνολικά στα τελευταία 11 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 67-71.

Ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος είχε άλλη μία μεστή εμφάνιση με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Γιόνας Μασιούλις είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Τζεκουάν Λούις από τον ΠΑΟΚ είχε 24 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Νόουλς είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Καθοριστικός για την ΑΕΚ ήταν και πάλι ο Κιθ Λάνγκφορντ, καθώς μπορεί να σημείωσε μόλις 11 πόντους, όμως έβαλε το δύσκολο και καθοριστικό καλάθι στα 8’’ πριν από τη λήξη.

O ΠΑΟΚ αρχικά προηγήθηκε με 7-2 στο 4’, όμως η ΑΕΚ έτρεξε σερί 9-0 (7-11), με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με ένα καλάθι (18-20). Το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε και στο δεύτερο 10λεπτο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +4 (29-25), αλλά η ΑΕΚ με Γκίκα και Γιαννόπουλο πήγε στο ημίχρονο στο 31-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην 3η περίοδο και με ένα 12-0 πέρασαν μπροστά με 43-39 στο 24’ χάρη στον οίστρο του Λιούις, με το ματς να είναι κλειστό (53-55 στο 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 9 στο 33’ (55-64), ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 59-64, όμως με Ρέι και Σαντ – Ρος η Ένωση έκανε το 61-69 βάζοντας υποθήκη νίκης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3 με τον τεχνικό της ΑΕΚ να καλεί τάιμ άουτ 1’26” πριν το φινάλε. με τον Λάνγκφορντ να δίνει τέλος στο ματς με εύστοχο καλάθι 8,1’’  πριν το φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό 67-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71