19:05 22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επέστρεψε εύκολα στις νίκες, επικρατώντας εύκολα του Παναιτωλικού με το Ελ Αραμπί να σκοράρει δύο γκολ, καθαρίζοντας από το πρώτο μέρος

Κατά παραγγελία για τον Πέδρο Μαρτίνς ήταν το ματς στο Αγρίνιο για τον Ολυμπιακό. Αυτό γιατί οι παίκτες του «καθάρισαν» τον αγώνα από το πρώτο 45λεπτο και ο Πορτογάλος τεχνικός βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους σκόρερ Ποντένσε και Ελ Αραμπί ενόψει του κρίσιμου ματς με τον Ερυθρό Αστέρα την Τετάρτη (11/12) για το Champions League.

O Mαροκινός «καθάρισε» μόνος του τους Αγρινιώτες με δύο γκολ σε κρίσιμο χρονικό σημείο (41’ και 45’), δίνοντας και την ασίστ στον Ποντένσε για το 0-1 κι ενώ ο κορυφαίος του Παναιτωλικού, Αριγίμπι, είχε δοκάρι στο 0-1. Δίκαιη φυσικά η νίκη του Ολυμπιακού, με το μέλλον για τους Αγρινιώτες να προδιαγράφεται δυσοίωνο, καθώς παραμένουν ουραγοί και χωρίς νίκη.

Καθάρισε σε 5 λεπτά

Ο Ολυμπιακός από την αρχή σημάδεψε την αριστερή πλευρά του Παναιτωλικού, με Λουσέρο και Αριγίμπι και δικαιώθηκε στο 6’. Ο Μασούρας δημιούργησε υπεραριθμία, βρήκε τον Γκιλιέρμε, αυτός έδωσε στον Ελ Αραμπί που έφτιαξε το 1-0 για τον Ποντένσε.

O Παναιτωλικός παρά την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ προσπάθησε να ισορροπήσει και επιτέθηκε κι αυτός από δεξιά κυρίως, όμως υστερούσε απελπιστικά στην τελική πάσα. Στο 33’ ο Αριγίμπι «ζάλισε» τον Ομάρ από δεξιά, όμως η βολίδα που εξαπέλυσε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Σουντανί στο 36’ νικήθηκε από τον Κνετ για να κάνει το 0-2, ενώ στο 39’ ο Ελ Αραμπί βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ. Τελικά, χάρη στην αφέλεια του Παναιτωλικού, έγινε το 0-2 στο 41’. Οι Αγρινιώτες βγήκαν μπροστά, έχασαν την μπάλα, η άμυνα ήταν ψηλά και ο Μασούρας έβγαλε μια ωραία σέντρα και ο ανενόχλητος Ελ Αραμπί με δυνατή κεφαλιά σκόραρε. Η «σεμνή τελετή» έληξε στις καθυστερήσεις με τον Μαροκινό στις καθυστερήσεις να σκοράρει με κίνηση πίβοτ στο πρώτο δοκάρι για το 0-3, δίνοντας από το ημίχρονο ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τυπική διαδικασία

Όπως ήταν φυσιολογικό, το δεύτερο μέρος έγινε για να… γίνει. Πάντως ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του ενόψει του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα (11/12), καθώς έβγαλε τους Ποντένσε και Ελ Αραμπί, δίνοντας χρόνο σε Μπουχαλάκη και Ραντζέλοβιτς, ενώ αντί του Καμαρά μπήκε ο Μπρούνο.

Ο Παναιτωλικός στο 78’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για το 1-3, όμως αρχικά ο Σα νίκησε τον Αριγίμπι και μετά ο Μπουχαλάκης έδιωξε προ της γραμμής το πλασέ του Ντίας. Ο Σουντανί στο 88’ δεν μπόρεσε να κάνει το 0-4, με το 0-3 να είναι το τελικό σκορ μέσα σε αποδοκιμασίες για τους Αγρινιώτες.