02:20 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Οι γηπεδούχοι με νέο τεχνικό στον πάγκο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη, αν και προηγήθηκαν, με τους Λαρισαίους να παίρνουν την ισοπαλία κόντρα στους Αρκάδες.

Ο Μίλαν Ράσταβατς δεν έκανε το ντεμπούτο που θα ήθελε στον πάγκο του Αστέρα, καθώς είδε την ομάδα του να παραχωρεί ισοπαλία 1-1 στην ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Χερόνιμο Μπαράλες, όμως η «χρυσή αλλαγή» του Μιχάλη Γρηγορίου, Ζαν Λυκ Ασούμπρε, έκανε το 1-1, δίνοντας τον πόντο στην ομάδα του.

Οι Αρκάδες πήγαν στους 13 βαθμούς, τρίτοι από το τέλος, ενώ η ΑΕΛ είναι ισόβαθμη στην 4η θέση με τον ΟΦΗ στους 19 βαθμούς.

Του… κεφαλιού του ο Μπαράλες

Ο αγώνας στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ήταν ισορροπημένος στο ξεκίνημα με τον Μπαράλες στο 3’ να έχει μια καλή φάση και τον Αργεντινό φορ να ανοίγει το σκορ στο 19’ με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή στο 33’ με τον Βαλιέντε να παίρνει τη θέση του Σουάρεθ.

Η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο 1-1 στο 37΄ όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε την κεφαλιά του Νούνιτς. Τελικά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τζοβάρας είδε πέναλτι σε τράβηγμα του Σουάρεθ στον Μιλοσάβλιεβις, καταλογίζοντας πέναλτι, όμως αφού το είδε στο VAR πήρε πίσω την απόφαση του με το ημίχρονο να λήγει 1-0.

Στα ίσα με Ασούμπρε

Κόντρα ίσως στη ροή του ματς στο δεύτερο μέρος, η αλλαγή του Μιχάλη Γρηγορίου, ο Ασούμπρε με ωραίο γκολ από τη μικρή περιοχή στο 60’ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ δυο λεπτά πριν ο Μπαράλες είχε χάσει ευκαιρία για το 2-0.

Ο Αστέρας πίεσε για το 2-1, πάτησε με αξιώσεις στην περιοχή της ΑΕΛ, αλλά τα χαλούσε στο τέλος και παρά την υπεροχή του δεν μπόρεσε να βρει κάποιο γκολ με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.