22:10 05 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 10

Οι «πράσινοι» για 35 λεπτά πάλεψαν το ματς στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πήραν δίκαια τη νίκη, με το Τριφύλλι να μένει στο 8-5

Οι φετινές παθογένειες του Παναθηναϊκού σε άμυνα και ριμπάουντ (39-26, με 13 επιθετικά οι γηπεδούχοι) τον υποχρέωσαν σε ήττα απόψε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» από την πανίσχυρη Μπαρτσελόνα με 98-86.

Μίροτιτς (23π., 7 ριμπάουντ) και Ντέιβις (12π.) διέλυσαν τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος, όμως ο Μάλκολμ Ντιλέινι στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αυτός που «σκότωσε» τους «πράσινους» με 5/8 τρίποντα και 17 πόντους σε 21 λεπτά.

Από το Τριφύλλι ο Καλάθης έκανε double – double (13 πόντοι και 13 ασίστ), ο Φριντέτ έβαλε 19 πόντους, όμως συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 7/23 τρίποντα.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Πάρτε ένα ριμπάουντ!

Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννης ήταν η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού. Το κακό ήταν και τα δύο γρήγορα ομαδικά φάουλ και τα δύο τρίποντα του Μίροτιτς για το 10-2 στο 3’ με τον Πιτίνο να καλεί τάιμ άουτ. Η Μπαρτσελόνα είχε ήδη τέσσερα επιθετικά και συνολικά 7-0 ριμπάουντ στο 5’ (16-11), χτυπώντας ανελέητα κάτω από το καλάθι με Τόμιτς.

Γιατρειά για τον Μίροτιτς δεν είχε πάντως ο Παναθηναϊκός, καθώς ούτε Μήτογλου, ούτε Τόμας τον είχαν σταματήσει (25-16 στο 8’), με το δεκάλεπτο να λήγει 28-23 χάρη στις τρεις βολές του Ράις στο τέλος. Απίστευτο, αλλά οι «πράσινοι» είχαν μόλις ένα ριμπάουντ σε όλο το δεκάλεπτο (10-1).

Παίξτε και λίγη άμυνα

Πέντε πόντοι του Νικ έκαναν το 30-28, αλλά η άμυνα ήπιε πάλι… θάλασσα για το 37-30, με τον Φριντέτ να μειώνει σε 37-33. Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε ριμπάουντ ούτε με… αίτηση, με την Μπάρτσα να έχει 8 επιθετικά (43-37), τον Ντέιβις να κάνει πάρτι, αλλά ένα μίνι κρεσέντο των Καλάθη και Παπαπέτρου έγινε το 45-42. Ό,τι έχτιζε στην επίθεση ο ΠΑΟ το γκρέμιζε στην άμυνα και με ημίχρονο 55-47 δεν άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας. Χωρίς άμυνα και χωρίς ριμπάουντ (16-9) η βραδιά προμηνυόταν δύσκολη.

Έσφιξε η άμυνα, αλλά…

Με προσωπικές άμυνες του Καλάθη και 5 σερί πόντους του Φριντέτ, ο Παναθηναϊκός μείωσε 57-52 και δεν άφηνε την Μπάρτσα να ξεφύγει. Το καλό ήταν ότι οι «πράσινοι» έπαιρναν πια (αμυντικά) ριμπάουντ (12) αλλά έπρεπε να παίξουν κι άλλοι άμυνα πλην του Καλάθη. Χάρη στην άμυνα ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (60-58 στο 27’) με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 3 με 5 πόντους και τον Φριντέτ να φτάνει τους 17 πόντους. Με το πού βγήκε ο Καλάθης χάθηκε το καλό μομέντουμ στην άμυνα με το δεκάλεπτο να λήγει 71-65.

Δεν σταματιόταν ο Ντιλέινι...

Στα δύο σερί τρίποντα με Ντιλέινι και Οριόλα για το 79-69 φάνηκε να κρίνεται οριστικά το ματς, όμως με σκυλίσια άμυνα και τον Ράις ήρθε το 81-77. Μετά το τάιμ άουτ ο Παπαπέτρου αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο, ο Ντιλέινι σκόραρε και το μομέντουμ χάθηκε. Ο Ντιλέινι στο τέλος «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό, βάζοντας τρίποντο από τα 9 μέτρα για το 94-81 και κάπου εκεί το ματς τελείωσε οριστικά στο 38’ με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με 12 πόντους διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86