21:52 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη σημερινή νίκη 4-1 επί της ΑΕΛ στο «Γ. Καραϊσκάκης» κατάφεραν να πετύχουν ένα μοναδικό ρεκόρ στην ιστορία της κατηγορίας από το 1959.

Η νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΛ με 4-1 ήταν ιδιαίτερη σε ό,τι έχει να κάνει με την ιστορία της Α΄Εθνικής/Super League.

Όπως μας πληροφορεί η επίσημη ιστοσελίδα της διοργανώτριας αρχής για πρώτη φορά στην 60χρονη (από το 1959) ιστορία της κατηγορίας μια ομάδα καταφέρνει σε τρία σερί ματς να σκοράρειτρία η περισσότερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ασταμάτητοι οι ερυθρόλευκοι

Αρχικά, στον αγώνα της 13ης αγωνιστικής στις 7 Δεκεμβρίου ο Ολυμπιακός στο εκτός έδρας ματς με τον Παναιτωλικό είχε σκοράρει τρία γκολ στο ημίχρονο. Στο παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη την Κυριακή (15/12) έβαλε τέσσερα στο ημίχρονο, ενώ σήμερα ξαναπροηγήθηκε με 4-0 στο ημίχρονο.

Σε τρία σερί ματς πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία, τέσσερα και τέσσερα γκολ.

Για τον Ολυμπιακό είναι ρεκόρ της ιστορίας του και τα δύο διαδοχικά παιχνίδια με τέσσερα γκολ στο ημίχρονο, με Αστέρα και ΑΕΛ δηλαδή. Δεν είναι όμως ρεκόρ στο πρωτάθλημα, καθώς η ΑΕΚ στις τελευταίες αγωνιστικές του 1978-79 πέτυχε σε δύο παιχνίδια από πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ΑΕΚ - Καβάλα 7-0 και ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 7-2, με 5-0 στο ημίχρονο και στις δύο περιπτώσεις.

Όσον αφορά στην ΑΕΛ, δέχτηκε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια.

Ήταν στις 17 Σεπτεμβρίου 1995 όταν είχε χάσει στην έδρα της από τον ΟΦΗ με 6-2, ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 4-1 στο ημίχρονο.

Στο φετινό πρωτάθλημα τρία τουλάχιστον γκολ στο πρώτο ημίχρονο έχουν πετύχει τρεις φορές ο Ολυμπιακός και από μια ΠΑΟΚ και Ατρόμητος.