13:27 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο Αργεντινός φορ της Μοντερέι στο ματς με την Κλουμπ Αμέρικα έβαλε ένα απίθανο τέρμα με «ψαλιδάκι» στις καθυστερήσεις του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο πρώτος τελικός του Απερτούρα στο Μεξικό ανάμεσα σε Μοντερέι και Κλουμπ Αμέρικα έληξε 2-1 υπέρ των γηπεδούχων χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Ροχέλιο Φούνες Μόρι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Την ώρα που ο αγώνας είχε μπει στο τρίτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, από ένα γέμισμα στην περιοχή της Αμέρικα, η μπάλα έφτασε στον Φούνες Μόρι.

Ο 28χρονος φορ στόπαρε με την άνεση και με ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι με το δεξί έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία κάνοντας το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με τη νίκη αυτή η Μοντερέι πήρε προβάδισμα ενόψει του δεύτερου τελικού που θα γίνει στο στάδιο «Αζτέκα» στις 29 Δεκεμβρίου. Η Κλουμπ Αμέρικα υπερασπίζεται τον τίτλο της πρωταθλήτριας Απερτούρα που κατέκτησε πέρυσι.

Ο Ροχέλιο Φούνες Μόρι σε 18 ματς για το πρωτάθλημα Απερτούρα σημείωσε φέτος 10 γκολ και έδωσε μία ασίστ.