13:00 07 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 0 0

Στο αποψινό (19:30) ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο αήττητος Δικέφαλος δοκιμάζεται στο «Κλ. Βικελίδης» από τους «κίτρινους» για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δυναμικά ξεκινά και πάλι το πρωτάθλημα της Super League 1, καθώς στο «Κλ. Βικελίδης» διεξάγεται το ντέρμπι του Άρη με τον ΠΑΟΚ.

Ο νεοαποκτηθείς Φιορίν Ντουρμισάι είναι στην αποστολή του Άρη, αντιθέτως, εκτός έμειναν ο τραυματίας Μάρτιν Τόνσο, καθώς και ο Ντάνιελ Σούντγκρεν για λόγους τακτικής.

Την αποστολή απαρτίζουν οι: Κουέστα, Έμαν, Ροζ, Βέλεθ, Σόουζα, Λάρσον, Ντιγκινί, Γκάμα, Ματίγια, Μαντσίνι, Σάσα, Ιντέγε, Μπα, Κόρχουτ, Μαρτίνεθ, Ντουρμισάι, Δεληζήσης και Φετφατζίδης.

Ο Αμπέλ Φερέιρα στον ΠΑΟΚ δεν έχει στη διάθεσή του τους Κρέσπο, και Βέρνμπλουμ, που δεν ήταν απόλυτα έτοιμοι μετά τον τραυματισμό τους, καθώς και τους Ζαμπά και Ελ Καντουρί που συνέχισαν την αποθεραπεία τους.

Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε κανονικά και ο Ντάγκλας Αουγκούστο, ο οποίος ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που ένιωσε στον προσαγωγό.

Την αποστολή απαρτίζουν οι Πασχαλάκης, Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Βιεϊρίνια, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Εσίτι, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λάμπρου, Λημνιός, Σφιντέρσκι, Άκπομ.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τάσος Παπαπέτρου.

• 21:32

90+1' 4-2 Αλλαγή ο Άρης. Ο Νίκο Μαρτίνες στη θέση του Μπρούνο Γκάμα

• 21:31

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:29

89' 4-2 Αλλαγή Άρη. Ο Αμπού Μπα στη θέση του Φετφατζίδη

• 21:23

83' 4-2 Ωραία αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Πέλκας σουτάρει άστοχα έξω από την περιοχή

• 21:20

80' 4-2 Κίτρινη ο Γιαννούλης

• 21:17

77' 4-2 ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ

Από αδράνεια στην άμυνα του Άρη, ο Λέο Μάτος από κοντά με δυνατό σουτ κάνει το 4-2 για τον ΠΑΟΚ

• 21:15

75' 4-1 Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντούγκλας Αουγκούστο στη θέση του Βιεϊρίνια.

• 21:14

72' 4-1 Αλλαγή ΠΑΟΚ. Ο Άκπομ αντί του Σφιντέρσκι

• 21:10

70' 4-1 ΓΚΟΛ ο Άρης

Στην κόντρα ο Άρης με τέσσερις παίκτες, ο Φετφατζίδης κόβει δεξιά στον Σάσα και αυτός κεραυνοβολεί τον Ζίβκοβιτς για το 4-1.

• 21:09

69' 3-1 Κίτρινη στον Ίνγκασον για φάουλ στον Ιντέγιε

• 21:07

66' 3-1 Παράλληλο γύρισμα του Γιαννούλη από αριστερά, ο Κουέστα πέφτει στα πόδια του Σφιντέρσκι και απομακρύνει

• 21:05

65' 3-1 Αλλαγή για Άρη. Ο Ντουρμισάι αντί του τραυματία Λάρσον

• 21:01

62' 3-1 Αλλαγή ο ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Λημνιού

• 21:01

Ο Λάρσον ζητάει αλλαγή γιατί δεν μπορεί να συνεχίσει

• 20:51

51' 3-1 Κίτρινη στον Ροζ για χτύπημα στον Γιαννούλη

• 20:50

49' 3-1 O Φετφατζίδης σκοράρει από θέση δεξιά, αλλά το γκολ δεν μετρά ορθά ως οφσάιντ

• 20:49

Κανονικό το γκολ, σύμφωνα και με το VAR

• 20:47

47' 3-1 ΓΚΟΛ ο Άρης - Θα υπάρξει VAR

Με το καλησπέρα! Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από αριστερά, ο Ζίβκοβιτς κάνει άστοχη έξοδο, ο Ροζ παίρνει την κεφαλιά και τη στέλνει στα δίχτυα για το 3-1. Στον ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ στον Σέρβο κίπερ

• 20:45

46' 2-1 Έναρξη δευτέρου μέρους

• 20:26

45+3' 2-1 ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ 2-1

• 20:25

Δυο λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 20:20

41' 2-1 ΓΚΟΛ ο Άρης

Ο Κόρχουτ σεντράρει από αριστερά, εξαιρετικό άλμα και κεφαλιά του Βέλεθ στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα στα δίχτυα

• 20:16

37' 1-1 Ο Λημνιός έξω από την περιοχή και αριστερά σουτάρει με δύναμη, άουτ από το κάθετο δοκάρι

• 20:12

33' 1-1 30%-70% η κατοχή

• 20:05
  • 20:04

24' 1-1 Κίτρινη στον Ροζ για φάουλ στον Γιαννούλη

• 20:00

21' 0-0 Eυκαιρία ο Σφιντέρσκι!

Ωραία πάσα στον Σφιντέρσκι από τον Πέλκα που από το ύψος του πέναλτι σουτάρει και με τα ακροδάχτυλα ο Κουέστα αποκρούει σε κόρνερ

• 19:57

17' 1-1 ΓΚΟΛ ο Άρης

Ο Λάρσον βγαίνει στην κόντρα από αριστερά, πατάει περιοχή, αποφεύγει τον Μάτος και με ωραίο σουτ νικάει τον Ζίβκοβιτς για το 1-1 που έχει ευθύνη στο γκολ

• 19:56
  • 19:52

12' 0-1 Μεγάλη ευκαιρία ΠΑΟΚ

Στην κόντρα ο Δικέφαλος, ο Λημνιός από δεξιά με υπέροχη διαγώνια πάσα βγάζει τετ-α-τετ τον Μίσιτς, όμως ο Κουέστα αποκρούει το πλασέ του Κροάτη

• 19:49

10' 0-1 ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ

Ο Πέλκας σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Κουέστα αποκρούει ασθενώς και ο Σφιντέρσκι πετάγεται και με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

• 19:45

6' 0-0 Πάλι μικρή διακοπή λόγω προβλήματος ενδοσυνεννόησης των διαιτητών. Μετά από περίπου 2 λεπτά ξαναρχίζει το ματς

• 19:36

1' Σέντρα στον αγώνα με 10λεπτη καθυστέρηση

• 19:35

Εκ νέου μικρή καθυστέρηση λόγω ενός μικροπροβλήματος στην ενδοσυνεννόηση των διαιτητών

• 19:32

Λογικά θα υπάρξει μικρή καθυστέρηση στη σέντρα για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα

• 19:29

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από δεκάδες πυρσούς από τους οπαδούς του Άρη κατά την έξοδο των δύο ομάδων

• 19:28

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Τάσος Επιτρόπου του ΣΔ Αθηνών

Βοηθοί: Πετρόπουλος, Απτόσογλου, 4ος Τσαμούρης, VAR Μανούχος, ΑVAR Δημόπουλος

• 19:26

Σχεδόν γεμάτο απόψε το γήπεδο, λίγα λεπτά πριν από τη σέντρα

• 19:24

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει το εντυπωσιακό του αήττητο των 51 αγώνων στο πρωτάθλημα, καθώς η τελευταία του ήττα ήταν πριν 664 μέρες ή αν θέλετε πριν από 22 σχεδόν μήνες, στις 11 Μαρτίου 2018.

• 19:16

Στον πάγκο του Άρη είναι οι: Έμαν, Αμπού Μπα, Ντιγκινί, Μαρτίνες, Μανσίνι, Ντουρμισάι, Σόουζα

• 19:09
  • 19:02

Ο ΠΑΟΚ έχει να χάσει το πρώτο παιχνίδι ημερολογιακού έτους για το πρωτάθλημα, από τον Ιανουάριο του 2003.

Ήταν 4 Ιανουαρίου 2003, πριν από 17 χρόνια, όταν έχανε 2-0 από τον Πανιώνιο (46’ κεφαλιά Σίλιακ, 66’ σουτ Μπουλούτ).

• 18:52

Ο Άρης ανακοίνωσε και επίσημα την απόκτηση του Φιορίν Ντουρμισάι

• 18:44

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης έχει να νικήσει τον ΠΑΟΚ από το Μάιο του 2010

Από τότε ακολούθησαν τέσσερις ισοπαλίες με γηπεδούχο τον Άρη και η νίκη με 2-1 του ΠΑΟΚ στο τελευταίο παιχνίδι.