15:39 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο Έλληνας άσος σε άλλο ένα ματς έχασε την ψυχραιμία του στον αγώνα με τον Νικ Κύργιος στο ATP Cup και ξέσπασε για άλλη μια φορά τα νεύρα του στη ρακέτα του.

O Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε και πάλι viral αλλά για λάθος λόγους.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Νικ Κύργιος για το ATP Cup ξέσπασε πάνω στη ρακέτα του από τα νεύρα του.

Αρχικά, χτύπησε τη ρακέτα πάνω σε ένα διαφημιστικό και μετά την ξαναχτύπησε πάνω στον πάγκο της ελληνικής ομάδας, χτυπώντας ελαφρά στο δεξί του χέρι και τον πατέρα/προπονητή του Απόστολο Τσιτσιπά.

​Η μητέρα του 21χρονου άσου, Γιούλια, αναγκάστηκε να σηκωθεί από τη θέση του για να κάνει παρατηρήσεις στον γιο της, ενώ λίγο μετά και ο πατέρας του αναγκάστηκε να του πει δυο λόγια για τη συμπεριφορά του.

Φυσικά, η ενέργεια του τιμωρήθηκε με code violation από τον διαιτητή της αναμέτρησης, ενώ λίγο αργότερα ο Τσιτσιπάς ξέσπασε σε μια μπάλα, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί και με point penalty.

Υπενθυμίζουμε ότι και στον πρόσφατο αγώνα του με τον Ράφα Ναδάλ στο Άμπου Ντάμπι είχε και πάλι σπάσει τη ρακέτα του.

Σε ό,τι αφορά στον αγώνα, ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε για την ελληνική ομάδα από τον Νικ Κύργιος. Ο Ελληνοαυστραλός πήρε το πρώτο σετ με 7-6(7), ο Τσιτσιπάς «απάντησε» επικρατώντας στο δεύτερο με 7-6(3), ωστόσο ο Κύργιος πήρε το τρίτο σετ και τη νίκη με 7-6(5), ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου 2 ωρών και 35 λεπτών, με αποτέλεσμα οι Αυστραλοί να προηγούνται πλέον της ελληνικής ομάδας με 2-0.