10:48 30 ΜΑΡΤΙΟY 2020
0 0 0

Εν αναμονή της επιστροφής του Έλληνα τεχνικού, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν νίκη – ανάσα στην Ισπανία με εξαιρετική εμφάνιση και ηγέτες τους Βεζένκοφ - Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός στο «κύκνειο άσμα» του Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο, καθώς είναι τυπικό ζήτημα η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα, πήρε σπουδαία νίκη με 91-93 στη Βαλένθια φτάνοντας στο 7-11.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με 11 παίκτες και τον Μιλουτίνοφ ωσεί παρόντα κι άποντο, όμως με σπουδαία άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, εξουδετερώνοντας και τον Ντούμπλιεβιτς.

Παπανικολάου (16π και 3 ριμπ.), Πρίντεζης (18π. 7 ριμπ, 3 ασίστ) και Βεζένκοφ (17π. και 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρολεύκων», ενώ πολύ καλός ήταν ο Σπανούλης με 8 ασίστ και ο Κόνιαρης στην άμυνα.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Φοβερός «Παπ»

O Ολυμπιακός ξεκίνησε με Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Σπανούλη και Κόνιαρη. Με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν εξαιρετική άμυνα και τη Βαλένθια να σουτάρει με 1/7, χάρη στον Παπανικολάου προηγήθηκαν 2-8 (4’). Όμως τα χαμένα ριμπάουντ και οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν το 8-8, σε ένα διάστημα που ήταν εκτός ο Μιλουτίνοφ. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει 16-16 και τον Σαν Εμετέριο να έχει φτάσει τους 9, ενώ ο εξαιρετικός Παπανικολάου είχε 8 πόντους.

Άμυνα και δημιουργία

Οι «ερυθρόλυεκοι» μπορεί να έχασαν κάποια ριμπάουντ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως έπαιζαν εξαιρετική άμυνα (23-25 στο 14’) με τη Βαλένθια να είναι άστοχη (3/12 τρίποντα, 6/13 δίποντα) και χωρίς ρυθμό. Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ολυμπιακού έκανε το 29-27 σε 29-35 (17’) με 8-0 με τον Σπανούλη να δημιουργεί και να σκοράρει. Οι 11-4 ασίστ στο 36-39 του ημιχρόνου ήταν παράσημο για τους παίκτες του Κεμζούρα που έπαιρναν ρυθμό από την καλή τους άμυνα, κάνοντας τους Ισπανούς να σουτάρουν με 53% στα δίποντα και μόλις 3/13 τρίποντα, έχοντας και πολυφωνία στην επίθεση. Πολύ καλός Σπανούλης με 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Σούπερ Κόνιαρης

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε το ματς και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (42-47 στο 23’) με πολύ καλή δημιουργία και ευστοχία από τα 6,75 (42-50). Το μοναδικό άσχημο ήταν το τρίτο φάουλ του Παπανικολάου στο 25’, όμως ο εξαιρετικός Κόνιαρης (5π. και 2 κλεψίματα, 2/3 τρίποντα) τον κάλυπτε στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Η διαφορά πήγε και στους 10 (43-53) με τους Ισπανούς όμως να μειώνουν στο 55-58, με τον γερόλυκο Σαν Εμετέριο να κάνει τη δουλειά. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως διατήρησαν τα ηνία και πήγαν προηγούμενοι στο δεκάλεπτο με 63-70, αφού προηγουμένως ο επίσης εξαιρετικός Βεζένκοφ είχε κάνει το 63-68 με απίθανο τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης.

Ήθελε να το κάνει ντέρμπι

Το αμυντικό μπλακ άουτ του Ολυμπιακού έφερε το 70-70 (7-0 σερί) στο 32’ με τον Κεμζούρα να καλεί τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δικό τους 8-0 για το 70-78 με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 15 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός βαδίζει για άνετη νίκη, παθαίνει δεύτερο μπλακ άουτ και η Βαλένθια με δικό της σερί 9-0 περνάει μπροστά με 79-78 και το ματς γίνεται θρίλερ στο τελευταίο 5λεπτο.

Παπανικολάου και Πρίντεζης έκαναν το 80-85, ο Ολυμπιακός ήλεγξε το ματς ακόμα και όταν ο Παπανικολάου έχασε και τις δυο βολές στο 86-89, αφού ο Πρίντεζης πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. Με δικές του 2/2 έγινε το 86-91 στα 9’’ με το ματς να λήγει τελικά 91-93.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93