20:21 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το αήττητο της ομάδας του Άκη Μάντζιου στην έδρα της, καθώς νίκησαν με 4-0 χάρη σε τρία γκολ του Μαροκινού φορ κι ένα του Βαλμπουενά.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο στο ξεκίνημα του ματς, με τη Λαμία μόλις όμως πήρε μπρος είχε δοκάρι με τον Μπα, ενώ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί όπως και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό «καθάρισε» και σήμερα με χατ-τρικ, φτάνοντας τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο δε Βαλμπουενά έφτασε σε 11 ματς τα 5 γκολ και ισάριθμες ασίστ.

Με τη νίκη 4-0 οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το φετινό αήττητο της Λαμίας στην έδρα της, ενώ παρέμειναν στην πρώτη θέση και στο +4 από τον ΠΑΟΚ περιμένοντας το αποτέλεσμα στο ντέρμπι των δύο Δικεφάλων.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έφτασε απόλυτα δίκαια στη νίκη απέναντι στην παθητική Λαμία και θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα γκολ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Με το δίδυμο Βαλμπουενά – Ελ Αραμπί

Κακό ματς είδαμε στο ξεκίνημα στο βροχερό αλλά καλό τερέν της Λαμίας, με τον Ολυμπιακό να έχει την μπάλα και τους γηπεδούχους να αμύνονται από το πρώτο λεπτό. Ο Ελ Αραμπί στο 19’ νικήθηκε από τον Θεοδωρόπουλο, ενώ δυο λεπτά μετά ο Μπουχαλάκης από πλάγια θέση δεξιά σούταρε μόλις άουτ στις καλύτερες φάσεις του ματς.

Η Λαμία στη μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο μέρος δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Δημούτσο στο 31’ και στο 33’ ο Μπα είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Μια, δυο, τρεις, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που δικαιούταν στο 40’ με άλλη μια συνεργασία Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να σκοράρει με το κεφάλι.

Οι «ερυθρόλευκοι» από το 20’ και μετά ανέβασαν την πίεση τους, είχαν δοκάρι, και δικαίως προηγήθηκαν με το 11ο γκολ του Ελ Αραμπί στο πρωτάθλημα.

Το τελείωσε στο 5λεπτο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά για να «καθαρίσει» το ματς και θα μπορούσε να το κάνει στο 48’ όμως το πλασέ του Μπενζιά δεν ήταν καλό. Δυο λεπτά μετά ο Βάντερσον γύρισε απρόσεκτα πίσω την μπάλα, ο Ελ Αραμπί είπε «ευχαριστώ» και κερδίζοντας και μια κόντρα σημείωσε το 0-2.

Το άσχημο για την ομάδα του Μαρτίνς ήταν ο τραυματισμός του Μπενζιά, που έγινε αλλαγή από τον Λοβέρα. Πιο άσχημα πάντως ήταν τα πράγματα για τη Λαμία, καθώς στο 69’ έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Πλιάτσικα με δεύτερη κίτρινη, καθώς ανέτρεψε τον Τσιμίκα στην περιοχή. Ο Βαλμπουενά το εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 0-3. Ο φορμαρισμένος Ελ Αραμπί στο 81' με σουτ από την περιοχή έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού για το τελικό 0-4.