19:00 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, λανθασμένα δεν τους μέτρησε κανονικό γκολ, όμως με τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος πήραν την πρόκριση με 3-1 και μπόλικο άγχος.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε όμως εν τέλει προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ.

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Παντελάκη και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα είχαν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης. Όμως στο δεύτερο μέρος η είσοδος του Περέα, τα δύο γρήγορα γκολ (56’ και 58’) έφεραν σε θέση ισχύς τους γηπεδούχους και η πρόκριση ήρθε με το εύστοχο πέναλτι του Μακέντα.

Και πάλι το ματς έγινε θρίλερ, καθώς στο 77’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες αλλά άντεξε στην πίεση του ΠΑΣ και τελικά πήρε την πρόκριση.

Λάθος ο Παναθηναϊκός, λάθος και η διαιτησία

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, με τον ρυθμό να ανεβαίνει μετά και τον Παναθηναϊκό να επιδιώκει ένα γρήγορο γκολ. Ο ΠΑΣ είχε κλείσει καλά πάντως τους διαδρόμους, ενώ ήταν πολύ επικίνδυνος στην κόντρα με τους ταχύτατους Παμλίδη και Ξύδα.

Ο τελευταίος στο 12’ πλησίασε στο γκολ, όμως άνοιξε το κοντρόλ και ο Διούδης μπλόκαρε, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μακέντα με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Ο Γιόχανσον στο 21’ απείλησε με μακρινό σουτ και στο 24’ το ΟΑΚΑ «πάγωσε».

Ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Ινσούα δεν πήγε στον παίκτη του και ο πρώην «πράσινος» Παντελάκης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 0-1, χωρίς να πανηγυρίσει.

Δέκα λεπτά μετά, ο Ινσούα βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός Καλύβας δεν μέτρησε το γκολ, λανθασμένα όπως έδειξε το ριπλέι… Μόλις έγινε γνωστό πως το γκολ κακώς δεν μέτρησε προκλήθηκε μεγάλος εκνευρισμός σε παίκτες και οπαδούς, με το ημίχρονο πάντως να λήγει 0-1 και τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει πια τρία γκολ.

To μοναδικό άσχημο για τον ΠΑΣ ήταν οι δύο αναγκαστικές αλλαγές του Γιαννίκη, καθώς τραυματίστηκαν οι Κάστρο και Σιόντης, με τους Νικολιά και Λιάσο να παίρνουν τη θέση τους.

Έγινε η ανατροπή

Ο Περέα μπήκε αντί του τραυματία Μπουζούκη στο β’ μέρος, με τη διάταξη του Παναθηναϊκού να αλλάζει σε 4-4-2. Ο Κολομβιανός όπως πάντα έδωσε ενέργεια και στο 51’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, όμως ο Γιαννίκογλου απέκρουσε με τρομερή επέμβαση. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 58’ με την κεφαλιά του Χρήστου Δώνη, ενώ δυο λεπτά μετά ο Σένκεφελντ έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ κάνοντας το 2-1 μέσα από την περιοχή.

Οι «πράσινοι» έχοντας κατοχή πάνω από 70% πίεζαν για το 3-1 που ήρθε τελικά με πέναλτι στο 72’. Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Γιόχανσον στην περιοχή και ο Μακέντα ευστόχησε, δίνοντας σκορ πρόκρισης. Ακολούθησε μια αναμπουμπούλα, με τον Καρτάλη να πηγαίνει να πάρει την μπάλα από τους παίκτες του Τριφυλλιού και απειλήθηκε γενικότερη σύρραξη.

Τα πράγματα έγιναν πάλι δύσκολα για τον Παναθηναϊκό στο 77’ με την αποβολή του Κουρμπέλη με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο. Ο Δώνης μην έχοντας ανασταλτικούς μέσους στον πάγκο, πέρασε τον Χατζηθεοδωρίδη και λίγο μετά έβαλε και τον Κολοβέτσιο με εμφανές στόχο να κρατήσει το σκορ.

Ο ΠΑΣ παρότι πίεσε στο τέλος δεν απείλησε ουσιαστικά τον Διούδη, με τον Παναθηναϊκό να αμύνεται με ψυχραιμία και τελικά να παίρνει την πρόκριση με μπόλικο άγχος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος).

ΠΑΣ Γιάννινα (4-4-2): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Ξύδας (75’ Λεό), Σιόντης (23’ Λιάσος), Κάστρο (43’ Νικολιάς), Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).