07:24 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
0 10

Ο 26χρονος Έλληνας τζουντόκα, Αλέξης Ντανατσίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -81 κιλών στο Γκραν Πρι που διεξήχθη στο Τελ Αβίβ.

Ο Αλέξης Ντανατσίδης σημείωσε τη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του σε Γκραν Πρι της IJF αφού στη διοργάνωση που διεξάγεται στο Ισραήλ κρέμασε το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρίσκεται στο νούμερο 13 της κατάταξης  και πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και στη συνέχεια απέκλεισε τον Κροάτη, Ντομινίκ Ντρουζέτα, τον Ιάπωνα Γκόκι Μαρουγιάμα, τον Γεωργιανό Λούκα Μαϊσουράντζε, ενώ στον ημιτελικό νίκησε τον Γερμανό Ντομινίκ Ρέσερ και στον τελικό έχασε από τον Ρώσο Ασλάν Λαπινάγκοφ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ευελπιστεί να βρίσκεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020 και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη χρονιά.

Τζούντο: Χρυσό μετάλλιο του Ντανατσίδη στο Περθ

Το ελληνικό τζούντο στο Sputnik: Με το βλέμμα στο Τόκιο - Βίντεο