13:48 03 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 10

Ο Δικέφαλος δυσκολεύτηκε πολύ με τους Βολιώτες στην Τούμπα και τελικά πήρε τη νίκη που τον ξανάφερε στην κορυφή με το εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 60'.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις τελευταίες προβληματικές εμφανίσεις, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, αλλά πέτυχε τον σκοπό που ήταν η νίκη για να επιστρέψει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, επικρατώντας του Βόλου με 1-0.

Το τρίποντο στον Δικέφαλο έδωσε το εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια, όμως το γεγονός πως με τη λήξη αποδοκίμασε όλη η Τούμπα, καθώς ο εξαιρετικός Βόλος πίεζε για την ισοφάριση τα λέει όλα.

Στο μεταξύ, η εξέδρα έβραζε και με την εισήγηση της ΕΕΑ για υποβιβασμό του ΠΑΟΚ, καθώς στο β’ μέρος υπήρχαν υβριστικά συνθήματα για την κυβέρνηση και τον Λευτέρη Αυγενάκη.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Σκέτη απογοήτευση ο ΠΑΟΚ

Ένα πολύ ράθυμο πρώτο ημίχρονο έκανε στην Τούμπα ο Δικέφαλος κόντρα στον Βόλο, σίγουρα ένα από τα χειρότερα του φετινά. Στο δια ταύτα πάντως, ακόμα κι έτσι οι γηπεδούχοι είχαν δυο φάσεις για γκολ.

Στο 24’ ο Ντούγκλας Αουγκούστο, που τραυματίστηκε προς το τέλος του ημιχρόνου, μπερδεύτηκε με τον Μαουρίσιο και αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Σφιντέρσκι στο 38΄ αρνήθηκε το «δώρο» της άμυνας του Βόλου και με όλη του την άνεση κατάφερε να χάσει ένα σίγουρο γκολ, δείγμα της μη συγκέντρωσης που είχαν οι παίκτες των νταμπλούχων.

Αν προσθέσουμε στο πρώτο 10λεπτο άλλο ένα σουτ του Πολωνού κι ένα του Μίσιτς, αυτός ήταν όλος ο ΠΑΟΚ και δίκαια ο κόσμος γιούχαρε στην ανάπαυλα.

Ο Βόλος έκλεψε τις εντυπώσεις, καθώς μπορεί να μην απείλησε ιδιαίτερα τον Ζίβκοβιτς, όμως ήταν στημένος άψογα και κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του, σε ματς πολύ χαμηλού τέμπο.

«Λύτρωση» από την άσπρη βούλα

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγαλύτερη ένταση και στα πρώτα 10 λεπτά είχε δυο φάσεις για γκολ, με Βιεϊρίνια και Μίσιτς, αλλά και ο Βόλος είχε δυο καλές στιγμές με Ζοάο και Μάντζη, με το ματς να έχει ανάψει.

Το γκολ για τον Δικέφαλο ήρθε με το πέναλτι που κέρδισε ο Λημνιός από τον Τσαούση, με τον Βιεϊρίνια να ευστοχεί για το 1-0 στο 60’. Ο Βόλος όμως δεν τα παράτησε και στο επόμενο λεπτό λίγο έλλειψε να κάνει το 1-1 με το μακρινό σουτ του Τσοκάνη.

​Ο Φερέιρα, στο μεταξύ, έβγαλε τον αρνητικό Μαουρίσιο για να μπει ο Μπίσεσβαρ και λίγο μετά μπήκε ο Λάμπρου στη θέση του Σφιντέρσκι στην επίθεση, με το ρευστό 1-0 να παραμένει, όσο πλησιάζαμε προς το τέλος.

Με εντολή Φερέιρα ο Βιεϊρίνια πήγε στην κορυφή της επίθεσης και ο Λάμπρου αριστερά. Παρά τις αλλαγές του Πορτογάλου ο Βόλος ήταν αυτός που πίεσε για το 1-1 και με το σφύριγμα της λήξης η εξέδρα ξέσπασε σε αποδοκιμασίες παρά τη νίκη.