07:33 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Mε δυο ωραία γκολ των Μπρούνο Γκάμα και Φετφατζίδη στο πρώτο ημίχρονο, οι «κίτρινοι» νίκησαν στην έδρα τους τους Νεοσμυρνιώτες και παραμένουν εντός πλέι οφ.

Ο Άρης μετά την ήττα από τον Παναιτωλικό επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου στο «Κλ. Βικελίδης» στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League 1.

Oι «κίτρινοι» έφτασαν στο «τρίποντο» με δύο γκολ από τους Μπρούνο Γκάμα και Φετφατζίδη, ενώ στο β’ μέρος δεν μέτρησε ως οφσάιντ το γκολ του Ροζ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ παρέμεινε σταθερά 5η, ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε στην ουρά της βαθμολογίας στους 9 βαθμούς.

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 4’ αλλά και στο 6’ με τον Σάσα. Ο Φετφατζίδης στο 13’ είχε μια ωραία ενέργεια και σουτ λίγο άουτ, ενώ από δική του ενέργεια στο 28’ ο Ντιγκινί με τακουνάκι λίγο έλλειψε να σκοράρει. Τελικά, στο 31΄ο Μπρούνο Γκάμα με ωραίο μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Εμμανουηλίδης στο 35’ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα και στο 42’ ο Φετφατζίδης πέρασε τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, πλάσαρε με το αριστερό και έγραψε το 2-0 για τον Άρη, με το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Στο ρελαντί

O Άρης μπήκε φορτσάτος στο β’ μέρος και στο 52’ ο Φετφατζίδης έφτιαξε το 3-0 για τον Ροζ, με τον Γάλλο να σκοράρει με κεφαλιά, όμως το VAR δεν μέτρησε το γκολ για οφσάιντ του Λάρσον στο ξεκίνημα.

Ο Αραμπούλι στο 68’ σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Άρη να έχει χαμηλώσει στροφές μετά το δυνατό ξεκίνημα. Οι «κυανέρυθροι» στο 80’ έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Καμαρά με δεύτερη κίτρινη (μέσα σε 13 λεπτά). Στο 82’ δεν μέτρησε γκολ του Ντουρμισάι ως οφσάιντ  και στο 89’ ο Άρης έχασε τριπλή ευκαιρία, με Ντουρμισάι, σουτ Μαρτίνες στο δοκάρι και σουτ του Φετφατζίδη, για το τελικό 2-0.