23:32 03 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Δεκατρείς κίτρινες έδειξε ο Σιδηρόπουλος στο Περιστέρι, όμως η Ένωση με κορυφαίο τον Σιμάνσκι και σκόρερ τον Κρίστιτσιτς κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ στο 64'

Σε ένα ματς με δυνατές μονομαχίες, νεύρα, μαρκαρίσματα και αμφισβητούμενες φάσεις, με τον Σιδηρόπουλο να δείχνει 13 κίτρινες (10 στην Ένωση) και κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στον Κρίστιτσιτς στο τέλος, η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Ο Αραούχο ήταν πολύ καλός στην επιστροφή του, ενώ MVP των κιτρινόμαυρων ήταν ο Σιμάνσκι που έδωσε την ασίστ στον Σέρβο για το γκολ. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα παραμένει φυσικά στην 3η θέση, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στους 26.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Μηδέν γκολ και οκτώ κάρτες

Ο Αραούχο στο 6’ παραλίγο να σκοράρει νωρίς – νωρίς στην επιστροφή του, όμως ο Κιβρακίδης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό με την ΑΕΚ να αποκτά την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία πάντως.

Ο Σιμάνσκι στο 20’ είχε μια καλή κεφαλιά, όμως δέκα λεπτά μετά έχασε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν από καλή θέση πλάσαρε άουτ. Το ματς είχε πολλή δύναμη και αρκετά φάουλ, εξ ου και οι τέσσερις κάρτες στα πρώτα 35 λεπτά.

Οι κάρτες ως το τέλος του ημιχρόνου έγιναν οκτώ, με τον Λιβάγια να «κιτρινίζεται» στο 43΄ για αγκωνιά, που θα μπορούσε να είναι και κόκκινη, ενώ στην ΑΕΚ διαμαρτύρονται για δεύτερη κίτρινη στον Κιβρακίδη στο 35’ για μαρκάρισμα στον Αραούχο. Πάντως, από το 30’ και μετά περισσότερο ξύλο και εντάσεις είδαμε παρά ποδόσφαιρο.

Έφτανε ένα γκολ

Ο Καρέρα άλλαξε τον Αραούχο με τον Βέρντε στο 52’, όμως ο Ατρόμητος άγγιξε το 1-0 στο 54’ με τον Γιακουμάκη. Το θέαμα παρέμενε κακό στο Περιστέρι, με την ΑΕΚ να μην απειλεί. Οι «κιτρινόμαυροι» στην πρώτη φάση που έκαναν στο δεύτερο μέρος βρήκαν δίχτυα με την κεφαλιά του Κρίστιτσιτς από τη σέντρα του Σιμάνσκι.

Η ΑΕΚ ήλεγξε το ματς, με τον Παντελίδη να κάνει πολύ κοντά τις αλλαγές του και να προσπαθεί να πιέσει για την ισοφάριση. Όμως στο 79΄ο Γιακουμάκης τραυματίστηκε σε μια σφοδρή σύγκρουση με τον Οικονόμου και αποχώρησε άφησε την ομάδα του με 10, αφού είχαν γίνει οι αλλαγές.

Πλέον, οι παίκτες του Καρέρα παίζοντας και με παίκτη παραπάνω ήταν πιο άνετοι αγγίζοντας το γκολ στις καθυστερήσεις με τον Αλμπάνη, ενώ νωρίτερα σωστά με χρήση VAR δεν είχε μετρήσει το τέρμα του Λιβάγια ως οφσάιντ. Το τέλος του αγώνα στο 90+6’ βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ, με τον Κρίστιτσιτς να αποβάλλεται επίτηδες για να λείψει σε ένα ματς μόνο.