07:32 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Οι «πράσινοι» ήταν οι μεγάλοι νικητές στο αποψινό ντέρμπι του ΟΑΚΑ επικρατώντας του Δικεφάλου με σκόρερ τους Μακέντα με πέναλτι και Χατζηγιοβάνη στο δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός όντας καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League 1, υποχρεώνοντας τους νταμπλούχους στη δεύτερη φετινή τους ήττα.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Μακέντα με πέναλτι και Χατζηγιοβάνη, ενώ στο τέλος του πρώτου μέρους δεν μέτρησε σωστά γκολ του Ιταλού για χέρι.

Οι «πράσινοι» πήραν δίκαια τη νίκη, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ, και ιδίως στο πρώτο μέρος ήταν ανώτερος. Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε μετά το 2-0 όμως ο Διούδης στο 84’ σταμάτησε τον κορυφαίο του Δικεφάλου Μίσιτς και κάπου εκεί έληξε το ματς.

Ο Παναθηναϊκός έκανε 5η σερί νίκη και πήγε στους 37 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ έπεσε πλέον στη 2η θέση, στο -2 από τον Ολυμπιακό.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Μίλησε το VAR

Οι δυο αντίπαλοι πίεζαν ψηλά και οι δύο με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό στο ξεκίνημα. Ο ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε καλύτερα, δυσκολεύοντας τους γηπεδούχους κι έχοντας πιο πολύ την μπάλα στην κατοχή του στο ξεκίνημα.

Από λάθος έξω από την περιοχή, λίγο έλλειψε να γίνει το 0-1, αλλά το πλασέ του Σφιντέρσκι από την κάθετη του Μίσιτς πέρασε άουτ. Ο Μακέντα δις (στο 11’ και στο 16’) είχε κακές εκτελέσεις, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, που επίσης ξεκίνησε από λάθος, μπορούσε να πασάρει στον Χατζηγιοβάνη.

Βλέποντας ο Δώνης ότι ο αντίπαλος είχε την μπάλα, άλλαξε το σύστημα πριν το 20λεπτο σε 4-4-2, με τον Ζαχίντ στο πλάι του Μακέντα. Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί στο τρανζίσιον στο 30’ όμως ο Μαουρίσιο έκανε κακό τελείωμα.

Ο Μίσιτς όποτε έπαιρνε μπάλα δημιουργούσε καταστάσεις, σε αντίθεση με τον Ζαχίντ που δεν ήταν σε καλή μέρα, όπως φάνηκε στις φάσεις του 37’ και 39’ που είχε κακές επιλογές στην πάσα με καλές προϋποθέσεις. Πάντως στη φάση του 45+1’ o Nορβηγός τα έκανε όλα σωστά και έδωσε πάσα στον Μακέντα για να σκοράρει. Το γκολ όμως δεν μέτρησε καθώς το VAR έδειξε πως η μπάλα βρήκε το χέρι και μετά το κορμί του Μακέντα για να μπει στα δίχτυα με το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Ο Παναθηναϊκός βάσει ευκαιριών ήταν ανώτερος, πίεσε καλύτερα και βγήκε με καλύτερες προϋποθέσεις για το γκολ. Τέλος, στο 42’ ελέγχθηκε στο VAR μια φάση για ένα πάτημα του Γιαννούλη στον Νάγκι, όμως δεν βγήκε κάρτα.

Έβαλε τα γκολ και έδωσε χώρο

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν στο 48’ κιόλας να κερδίσουν πέναλτι, με τον Ίνγκασον να ανατρέπει τον Χρήστο Δώνη. Ο Αζέρος έδωσε το πέναλτι και ο Μακέντα το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Ο Λημνιός δυο λεπτά μετά έχασε τεράστια ευκαιρία, όμως ο Ινσούα τον πρόλαβε στο τετ-α-τετ και τον έκλεισε. Αντί να γίνει το 1-1 έγινε λοιπόν το 2-0. Πάλι λάθος στο 56’ ο Ίνγκασον που άφησε την μπάλα να σκάσει, ο Χατζηγιοβάνης την πήρε και με πλασέ έγραψε το 2-0.

Mε την είσοδο του Μπίσεσβαρ ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή και κυκλοφόρησε την μπάλα. Ο Φερέιρα έβαλε λίγο μετά και τους Άκπομ, Πέλκα με σύνθημα για φουλ επίθεση. Την ίδια στιγμή ο Δώνης είδε τον Κουρμπέλη να τραυματίζεται και πέρασε τον Ανουάρ, ενώ λίγο μετά έβαλε στην άμυνα και τον Νούνες στη θέση του Χατζηγιοβάνη για τριάδα πίσω και 5-3-2.

Το ματς είχε γίνει «ροντέο» με τον ΠΑΟΚ να πιέζει (κυρίως με σέντρες) αλλά να είναι ευάλωτος στην κόντρα, με τον Χατζηγιοβάνη να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 75’. O Δώνης έβαλε και τον Μπουζούκη στο 83’, αλλά στο επόμενο λεπτό είχαμε το ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Μίσιτς με τον Διούδη, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να αποκρούει. Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Διούδη στο 90+2’ να έχει άλλη μια φοβερή επέμβαση σε σουτ του Λημνιού, με τους «πράσινους» στο τέλος να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης (71’ Ανουάρ), Νάγκι, Ζαχίντ (83’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (77’ Νούνες), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (60’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Λημνιός, Μίσιτς, Βεϊρίνια (71’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (70’ Άκπομ).