05:32 03 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Οι Σέρβοι έπαιξαν μπόλικο ξύλο στη Stark Arena, οι πράσινοι έπαιξαν καλή άμυνα, όμως με τον αρχηγό του Τριφυλλιού σε κακό βράδυ ήρθε η ήττα στο Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός υπέστη δεύτερη σερί ήττα, μετά από αυτή στη Βαλένθια, πάλι στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73 για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μένοντας στο 13-10 και πάντα στην 6η θέση.

Για πρώτη φορά φέτος οι πράσινοι έπαιξαν καλή άμυνα, σε μεγάλη διάρκεια του ματς, είχαν όμως την ατυχία να πέσουν στην κακή βραδιά του Καλάθη (9 πόντοι με 4/10 και 0/7 τρίποντα και 4 λάθη) και πήγε στράφι ο εξαιρετικός Μήτρογλου με double double (10 πόντοι και ριμπάουντ) σε ένα απρόσμενα άσχημο επιθετικό ματς με 4/22 τρίποντα.

Όπως και να ΄χει το ματς πήγε στις λεπτομέρειες και οι Σέρβοι χάρη στο ξύλο και στην έδρα έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Και Παππάς και φοβερή άμυνα

Με Νίκο Παππά και Καλάθη, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι. Ο Παππάς πάντως δικαίωσε τον Πιτίνο, ενώ ο Καλάθης είχε ήδη μοιράσει δύο ασίστ στο 5-15 (5’), με τους «πράσινους» να παίζουν καλή άμυνα (0/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα οι Σέρβοι) και να χτυπούν στο τρανζίσιον.

Στο 5-15 ο Παναθηναϊκός έκανε τέσσερις σερί κακές επιθέσεις και αντί να μεγαλώσει τη διαφορά, δέχτηκε καλάθι, μετά από τρία λεπτά πάντως. Το 9-21 μάλλον κολάκευε τους Σέρβους, που σούταραν 3/15, αφού οι πράσινοι αν δεν σπαταλούσαν τόσες επιθέσεις από το 5’ και μετά θα είχαν μεγαλύτερη διαφορά. Στον Παναθηναϊκό ακούμπησαν αρκετά την μπάλα στο καλάθι με τους ψηλούς και δικαιώθηκαν.

Τα χάλασαν (πολύ) οι πράσινοι

Ο Πάντερ το είχε πάρει προσωπικά αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, την ώρα που ο Παπαγιάννης είχε φτάσει στους 8 (12-25 στο 13’). Ο Μπέντιλ έδινε τρομερές βοήθειες στην άμυνα, έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Στην επίθεση, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κόλλησε (17-27 στο 15’), με τον Καλάθη να κάνει λάθος επιλογές, γι’ αυτό και στο 19-27 στο 16’ ο Πιτίνο πήρε τάιμ άουτ για να ξαναπάρει στο 23-29, αφού από τους 13 η διαφορά έπεσε στους 6 (11-4 σερί οι Σέρβοι).

Ο αποδιοργανωμένος Παναθηναϊκός δεχόταν εύκολα καλάθια πλέον και η ανατροπή έγινε σε ριπή οφθαλμού με το 9-21 του δεκαλέπτου να γίνεται 35-32 στο ημίχρονο, σε μια ανεπίτρεπτη κατάρρευση… Οι πράσινοι πλέον σούταραν με 0/8 τρίποντα και 13/29 δίποντα, έβαλαν μόνο 11 πόντους με 9 λάθη, με τον Καλάθη να είναι μπλοκαρισμένος για τα καλά. Το 14-27 του 12' έγινε 35-32 με επιμέρους 21-5 ο Ερυθρός Αστέρας.

Κάτι κινείται…

Οι πράσινοι ξεκίνησαν την 3η περίοδο με καλή διάθεση και πάλι στην άμυνα, όμως και πάλι ήταν εξαιρετικά άστοχοι (37-39 στο 24’), έχοντας 1/11 τρίποντα. Πάντως, με… κόπο και ιδρώτα ο Παναθηναϊκός πήγε στο 41-46 (26’) με ηγέτη τον Φριντέτ που έβαλε 6 σερί για το 41-50 και 41-53 με τον Τζόνσον, 6-21 το επιμέρους σκορ και το δεκάλεπτο να λήγει 46-57 για το Τριφύλλι που έμοιαζε να ξυπνά επιθετικά, με τον Μήτογλου να σαρώνει στα ριμπάουντ.

Όλα λάθος

Ο Φριντέτ με δύο σερί λάθη παραλίγο να βάλει σε περιπέτειες τον Παναθηναϊκό (50-59 στο 32’), με τον Αστέρα να είναι πάντα στο κόλπο.

Το 52-62 στο 33’ με το τρίποντο του Φριντέτ ήταν η τελευταία επιθετική αναλαμπή του Τριφυλλιού, παρά το 55-65 με τον Τόμας στο 34’, αφού ο Αστέρας στο τελευταίο 5λεπτο έβαλε 23 πόντους. Οι Σέρβοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (59-65 στο 34’), ο Παναθηναϊκός έκανε δυο σερί (!) επιθετικά με Τόμας και Μήτογλου και όταν ο Περπέρογλου έκανε το 65-65 με τρίποντο, το μομέντουμ έλεγε Αστέρας. Ο Τόμας έδωσε ανάσα με τρίποντο στο 1’49’’ για το 70-70, όμως όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός στο 71-73 έχασε το ριμπάουντ, ο Πάντερ έβαλε τρίποντο, ο Πιτίνο χρεώθηκε με τεχνική ποινή και το 75-73 ήταν γεγονός. Το «τετέλεσται» για τον ΠΑΟ ήταν το λάθος του Φριντέτ στα 17’’ με τους Σέρβους να παίρνουν τη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73

Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 94-69: Έχασε Σπανούλη, Ρότσεστι και ελπίδες...

O Παναθηναϊκός ΑμεΑ «βάζει τρίποντο ζωής» στο Sputnik: «Μαχητές είμαστε όλοι»