06:35 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Το Τριφύλλι έχασε άλλο ένα εκτός έδρας ματς στο φινάλε, με τον Νικ Καλάθη σε κακό βράδυ και πήγε στράφι η καλή αμυντική συμπεριφορά της ομάδας στο Βελιγράδι.

Ο Παναθηναϊκός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στη «Stark Arena» του Βελιγραδίου είχε τον έλεγχο, όμως τελικά κατάφερε να χάσει με 78-73.

Οι πράσινοι πήραν άριστα στην άμυνα στην πρώτη και στην 3η περίοδο, όμως στο τέλος έχυσαν την καρδάρα με το γάλα και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές στην επίθεση και το άσχημο βράδυ του Καλάθη (δικαιούται κι αυτός ένα) και τα 18 λάθη έχασαν ένα ματς κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που θα μπορούσαν να το είχαν πάρει.

Το ζήτημα είναι πως η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έχασε δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς μετά από αυτό με τη Βαλένθια.

Το σκορ στο τελευταίο 7λεπτο ήταν 23-8 για τους Σέρβους που έδωσαν πολύ μπασκετικό ξύλο και στο τελευταίο λεπτό το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ που τελικά έκανε ήρωα τον Πάντερ στο 71-73 με τρίποντο, η αδικαιολόγητη τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Πιτίνο και η γκάφα του Φρεντέτ απέναντι στον Τζένκινς στο 75-73 έφεραν την ήττα.