07:31 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ισόπαλος χωρίς σκορ έληξε ο πρώτος ημιτελικός των δύο ομάδων στο «Κλ. Βικελίδης» και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στη ρεβάνς στο Περιστέρι.

Δίκαιο ήταν το 0-0 ανάμεσα στον Άρη και στον Ατρόμητο στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επομένως η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς στο Περιστέρι την άλλη Πέμπτη (13/02, 20:00)

Μοιραίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπρούνο Γκάμα που αστόχησε σε πέναλτι, με τον Ατρόμητο πάντως να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Στον Ατρόμητο οι εντυπώσεις

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο, ο Βέλλιος στο 13’ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς με λόμπα από τα 30 μέτρα, όμως η μπάλα λίγο άουτ, με τον Άρη να απαντά με το σουτ του Ντιγκινί στο 16’ που έδιωξε προ της γραμμής ο Στρούγγης.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, παρότι οι «κίτρινοι» είχαν την κατοχή, με τους Περιστεριώτες να προσπαθήσουν να χτυπήσουν στην κόντρα, με το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Μοιραίος ο Γκάμα

Στο 50΄ο Άρης ζήτησε πέναλτι για χέρι του Κατράνη, όμως το VAR είπε «παίζετε», κάτι που δεν συνέβη στο 63’, όταν ο Βέλλιος ανέτρεψε τον Ματίγια και αυτή τη φορά η παράβαση καταλογίστηκε. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 75’ με τον Ούμπιδες ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στον Δεληζήση, με το 0-0 να μένει ως το τέλος στο «Κλ. Βικελίδης».