00:39 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο Δικέφαλος «καθάρισε» τους ομιλίτες με δύο γκολ του Τσούμπα Άκπομ και άλλα δύο από τους Λάζαρο Λάμπρου και Ντούγκλας Αουγκούστο

Ο υποτονικός και κακός ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου μεταμορφώθηκε με την είσοδο του Λημνιού, κυρίως, που κέρδισε το πρώτο πέναλτι και με τρία γκολ σε 16 λεπτά (50’, 60’ και 66’) κι άλλο ένα στο 83’ νίκησε τελικά εύκολα τον ελλιπή αλλά αξιόμαχο για 45 λεπτά ΟΦΗ.

Το πρώτο γκολ, που χρονικά ήρθε περίπου με το τέρμα του Χασάν στο Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1, ήρθε από το χαμένο πέναλτι του Μπίσεσβαρ, με τον Άκπομ να σκοράρει στην επαναφορά, ενώ ο Άγγλος από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε, με τον Λάμπρου να κάνει το 3-0 και τον Ντούγκλας Αουγκούστο να διαμορφώνει το 4-0. Οι νταμπλούχοι με τη νίκη αυτή παρέμειναν στο -2 από τον πρώτο της βαθμολογίας, Ολυμπιακό, ενώ οι Κρητικοί στους 28 βαθμούς και πάντα σε τροχιά πλέι οφ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Μαύρα (κι άσπρα) χάλια

Το ματς δεν βλεπόταν στο πρώτο μέρος και υπεύθυνος ήταν ο ΠΑΟΚ που είχε την κατοχή και δεν κατάφερε σε 48 λεπτά να φτιάξει μια αξιόλογη φάση. Από την άλλη, ο ΟΦΗ είχε την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με το σουτ του Σεμέδο στο 39’.

Ο Δικέφαλος και πάλι είχε πολλά προβλήματα στη δημιουργία, αφού Ελ Καντουρί και Μπίσεσβαρ, που άλλαξαν και πλευρές, αλλά και ο Μίσιτς δεν κατάφεραν να κάνουν παιχνίδι, προκαλώντας τη δυσαρέσκεια του κόσμου. Οι Κρητικοί παρά τις απουσίες στέκονταν πολύ καλά, έχοντας μπλοκάρει τους γηπεδούχους που κατάφεραν να μην κάνουν ούτε μια τελική προς την εστία, όντας αργοί και προβλέψιμοι.

Ο Φερέιρα θέλοντας και μη έκανε διπλή αλλαγή στο ημίχρονο, με τους Λημνιό και Μαουρίσιο να μπαίνουν αντί των Καντουρί και Εσίτι. Αλλαγή έκανε και ο Σίμος, αναγκαστική όμως με τον Ναμπί αντί του Νέιρα.

Τρία γκολ σε 16 λεπτά

Ο Λημνιός στην πρώτη «μπούκα» που έκανε από αριστερά, κέρδισε πέναλτι από ανόητο μαρκάρισμα του Μπράουν. Ο Μπίσεσβαρ το εκτέλεσε, ο Σωτηρίου απέκρουσε και ο Άκπομ στην επαναφορά με προβολή άνοιξε το σκορ στο 50’.

​Ο Άγγλος στο 53΄έχασε ευκαιρία για 2-0, με τον Σωτηρίου να τραυματίζεται στο κεφάλι και το ματς. Με το που ξεκίνησε και πάλι το ματς, ο γκολκίπερ του ΟΦΗ κράτησε το 1-0 στην κεφαλιά του Μάτος, όχι όμως για πολύ.

Στο 59’ ο Γιαννούλης αυτή τη φορά έκανε νέο ανόητο πέναλτι, τραβώντας τον Λάμπρου με τον διαιτητή να δίνει δεύτερο πέναλτι και τον Άκπομ να ευστοχεί για το 2-0. Ο ΟΦΗ είχε παραδώσει πνεύμα και γρήγορα δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 66’ από την κεφαλιά του Λάμπρου.

​Το ματς ψιλοέσβησε, με τον ΟΦΗ να αγγίζει το γκολ της τιμής στο 78’ με τον Ναμπί και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε άλλη μια αλλαγή του Φερέιρα, ο Ντούγκλας Αουγκούστο στο 83’, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ. Ως το 90+5' δεν άλλαξε κάτι με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει την επιστροφή του στις νίκες.

Τα highlights του Ατρόμητος - Ολυμπιακός 0-1 (Βίντεο)

ΠΑΟΚ: Εξελίξεις με τον Κρέσπο