07:32 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Με το γκολ του Σφιντέρσκι στο 11’ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν ουσιαστικά από πολύ νωρίς στο ΟΑΚΑ την υπόθεση – πρόκριση, σε συνδυασμό με το 2-0 στην Τούμπα.

Ο καλύτερος και απόψε ΠΑΟΚ πήρε πιο εύκολα από όσο υπολόγιζε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, νικώντας στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 0-1, έχοντας και τη νίκη 2-0 από τον πρώτο αγώνα στην Τούμπα.

Η πρόκριση ουσιαστικά τελείωσε στο 11’ όταν ο Σφιντέρσκι έκανε το 0-1, ενώ δυο λεπτά πριν ο Χατζηθεοδωρίδης είχε χάσει ευκαιρία για το 1-0. Ο Παναθηναϊκός πλέον κυνηγούσε 4 γκολ για να προκριθεί, όμως όντας σε άσχημη μέρα, δεν πήρε απολύτως τίποτα, γνωρίζοντας δίκαια τον αποκλεισμό, κάνοντας ιδίως δημιουργικά πολύ κακό ματς.

Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε άψογα το ματς από το 1’ και ιδίως μετά το γκολ, «σβήνοντας» το ματς, αφού ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Το «έσβησε» στο 11’

Με την άνεση του 2-0 ο ΠΑΟΚ φαινόταν πως πατούσε με πιο μεγάλη σιγουριά και πίεζε ψηλά, έχοντας και μια ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ στο 2’. Ο Χατζηθεοδωρίδης στο 9’ από καλή θέση σούταρε άουτ, όμως στο 11’ έγινε το 0-1.

Ο Πέλκας έκανε φοβερή ατομική ενέργεια από δεξιά, πέρασε δύο αμυντικούς του Τριφυλλιού και ο Σφιντέρσκι με σουτ άνοιξε το σκορ, με τους πράσινους πλέον να χρειάζονται τέσσερα γκολ για να προκριθεί.

Όπως ήταν φυσικό, οι «πράσινοι» χωρίς ψυχολογία, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει εύκολα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Φερέιρα έδωσαν χώρο και χτύπησαν στην κόντρα, όμως είχαν άσχημα τελειώματα (30’ Πέλκας και 33’ Μπίσεσβαρ), με τον Παναθηναϊκό να έχει απλά ένα καλό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη.

Ο Δώνης άλλαξε πτέρυγες τους Νάγκι και Χατζηγιοβάνη, όμως τα μπακ του Τριφυλλιού, ιδίως ο Χατζηθεοδωρίδης, είχαν πολλά προβλήματα με τους Λημνιό και Μπίσεσβαρ, με το ημίχρονο να λήγει 0-1. Κακοί και στην ανάπτυξη οι «πράσινοι» που δεν μπορούσαν να βρουν συνεργασίες από το κέντρο και πάνω.

Κυνηγώντας χίμαιρες ο Παναθηναϊκός

Στο β’ μέρος μπήκε ο Αγιούμπ στη θέση του Νάγκι, πηγαίνοντας αριστερά, αν και δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην εικόνα του ματς, με τον Δώνη να ετοιμάζει και τον Περέα, που τον έβαλε στη θέση του Χατζηγιοβάνη.

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε πλέον 4-4-2 σε ρόμβο, αλλά οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να συνεργαστούν ακόμα και με επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις. Ο Δώνης έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με την είσοδο του Μπουζούκη στη θέση του αρνητικού Ζαχίντ στο 69’, παρότι σαφώς τα περιθώρια είχαν στενέψει απελπιστικά.

Το ματς ως το τέλος δεν επεφύλασσε άλλες συγκινήσεις, με τον Μακέντα στο τελευταίο δεκάλεπτο δυο καλές φάσεις, όμως δεν άλλαξε κάτι με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Κύπελλο Ελλάδας: Τα highlights του Ολυμπιακός - Λαμία 3-2 (Βίντεο)