01:39 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Μετά τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και ο Έλληνας τενίστας έπεσε θύμα έκπληξης, καθώς αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο του ολλανδικού τουρνουά από τον Σλοβένο Αλιάζ Μπεντένε

Κάτι παραπάνω από μιάμιση ώρα, για την ακρίβεια 92 λεπτά, διήρκεσε ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Αλιάζ Μπεντένε στο OPEN του Ρότερνταμ, με τον Έλληνα άσο να γνωρίζει τελικά την ήττα με 2-0 σετ (7-5, 6-4) από τον Σλοβένο, Νο52 του κόσμου, και τον αποκλεισμό από τον 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Ήταν η πρώτη νίκη του Μπεντένε απέναντι σε τενίστα από το πρώτο TOP10 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Τσιτσιπάς δεν βρήκε λύσεις απέναντι στο σερβίς του Σλοβένου, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 0/5 break points, ενώ ο Μπεντένε τελείωσε τον αγώνα με 9 άσους και δεν επέτρεψε σε κανένα service game του κάποιο νέο break point για τον 21χρονο άσο.

Πρόκειται για τη νέα έκπληξη στη διοργάνωση, καθώς είχε προηγηθεί ο χτεσινός αποκλεισμός του Νο1 του ταμπλό, Ντανίλ Μεντβέντεφ, από τον Βάσκε Πόσπισιλ.

Πλέον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί την επόμενη εβδομάδα στο OPEN της Μασσαλίας, εκεί όπου πέρυσι είχε κατακτήσει έναν από τους πρώτους τίτλους της καριέρας του το 2019.