05:20 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από τη μεγάλη νίκη του Τριφυλλιού στο κλειστό του Ρέντη για τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ με τον τίτλο να κρίνεται στη ρεβάνς

Την Τετάρτη (19/02) στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι θα κριθεί ο τίτλος του φετινού Λιγκ Καπ στο βόλεϊ Ανδρών.

Στον αποψινό επεισοδιακό τελικό, λόγω των όσων έγιναν πριν από την έναρξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 σετ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0.

Η είσοδος του Αλέξανδρου Ράπτη στο 3ο σετ σε συνδυασμό με την σταθερή απόδοση του Στάροβιτς άλλαξαν άρδην το σκηνικό για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός για να κατακτήσει την κούπα θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς σε μια εβδομάδα.

Ο Ολυμπιακός για να κρατήσει την κούπα χρειάζεται νίκη με 3-1 ή 3-0. Αν νικήσει 3-2 τότε το Κύπελλο θα κριθεί στο «χρυσό σετ».

Ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς από τις 06/10/2013 όταν είχε ηττηθεί 3-2 από την ΑΕΚ.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15) σε 149΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.

Παναθηναϊκός: «Ελληνικό Κράτος vs Κράτος του Ολυμπιακού σημειώσατε 2»