17:32 06 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 10

Ο Ολυμπιακός στον δεύτερο τελικό νίκησε με το ίδιο σκορ (3-2) τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι και οι πράσινοι στο χρυσό σετ επικράτησαν και κατέκτησαν το Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός είχε κάνει τη μεγάλη ανατροπή στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ στο Ρέντη, που σημαδεύτηκε από θλιβερά επεισόδια έξω από το κλειστό, καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ έκανε πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2). Η τελευταία νίκη των πρασίνων  επί των ερυθρόλευκων ήταν στις 21 Μαρτίου 2015 με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε το προβάδισμα για την πρώτη κατάκτηση του τίτλου στην ιστορία του στο πρώτο ματς και σήμερα στο κλειστό του Αγίου Θωμά ήθελε απλά μια νίκη με 3-0, 3-1 ή 3-2 για να πάρει το τρόπαιο ή ακόμα και να χάσει με 3-2 από τον Ολυμπιακό, καθώς θα υπήρχε η ευκαιρία του χρυσού σετ και έτσι έγινε.

Από 2-0 σε 2-3

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ παίρνοντας το πρώτο πολύ εύκολα με 25-17 και χρειάστηκε η παράταση στο δεύτερο (28-26) για να φτάσει μια ανάσα πριν από την κούπα. Όμως, ο Ολυμπιακός ανέβηκε αγωνιστικά και ισοφάρισε σε 2-2 αρκετά εύκολα. Το τρίτο σετ το «καθάρισε» με 25-16 και το τέταρτο με 25-19.

Στο πέμπτο και πιο κρίσιμο σετ, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και από 2-0 που έχανε το γύρισε σε 2-3 με 15-10 στο τάι μπρέικ και ο τίτλος κρίθηκε στο χρυσό σετ.

Εντυπωσιακός και τροπαιούχος ξανά μετά το 2010

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μπήκε εντυπωσιακά στο χρυσό σετ και πήρε προβάδισμα με 4-1, αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και ισοφάρισε σε 6-6.

Οι πράσινοι, πήραν μάλιστα και το προβάδισμα με 7-6 και 10-8. Σε ένα ματς θρίλερ, οι γηπεδούχοι με άσο του Τσάσιτς ξέφυγαν με 12-9, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και μείωσαν αρχικά σε 12-11 και ισοφάρισαν σε 13-13.

Το τριφύλλι σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, γεμάτο συγκινήσεις κατέκτησε το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» με 15-13 στο χρυσό σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο του τίτλο έπειτα από δέκα χρόνια, καθώς το τελευταίο του τρόπαιο ήταν το Κύπελλο Ελλάδος το 2010.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13