15:54 01 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 10

Οι πράσινοι είχαν στριμώξει τους «μπλαουγκράνα» για τρία δεκάλεπτα, όμως οι Καταλανοί στο τέλος νίκησαν κατά κράτος τους γηπεδούχους και πήραν τη νίκη.

Κρίμα αλλά όχι άδικη η αποψινή ήττα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ από την Μπαρτσελόνα, με τους «πράσινους» να χάνουν με 81-92 και να έχουν πλέον 14-11, κρατώντας πάντα βέβαια την 6η θέση.

Στο ΟΑΚΑ απόψε είδαμε έναν Παναθηναϊκό πολύ καλό για 30 λεπτά, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα λάθη, η κούραση και κυρίως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (15 επιθετικά οι «μπλαουγκράνα») έφεραν την κατάρρευση και την ήττα.

Πήγε στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Παπαγιάννη (14π., 8 ριμπάουντ), ο Καλάθης μοίρασε 11 ασίστ αλλά κουράστηκε στο τέλος, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν Βουγιούκας και Μπέντιλ.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να τέλειωσε με 11/29 τρίποντα, όμως την κρίσιμη ώρα τα έβαλε, με τον Μίροτιτς να έχει 20 και τον Χίγκινς 17.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Ξεκίνησε καλά

Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Μπεντίλ  και Παπαγιάννης η αρχική 5άδα του Τριφυλλιού. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά στην άμυνα, όμως το άσχημο ήταν πως ο Παπαπέτρου έκανε γρήγορα δυο φάουλ. Ο Παπαγιάννης από την άλλη είχε μπει δυνατά σε άμυνα κι επίθεση (11-7 στο 5’) με τον νεαρό σέντερ να έχει ήδη 6 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε συζητήσιμες επιλογές στην επίθεση, παρά το 16-11 στο 7’, με τις δυο ομάδες στο τελευταίο δίλεπτο να παίζουν με τη second unit. Το δεκάλεπτο έληξε 23-20 με την Μπαρτσελόνα να έχει σκοράρει 12 πόντους με βολές και τους Καταλανούς να έχουν 4/19 σουτ και τον Μίροτιτς 1/5. Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα κοντά στο καλάθι, άστοχοι όμως από την περιφέρεια (2/9).

Σταθερότητα και άμυνα

Ο Βουγιούκας ήταν όλα τα λεφτά σε άμυνα κυρίως και επίθεση (28-22 στο 12’), όμως ήταν ώρα να επιστρέψει ο Καλάθης γιατί η Μπάρτσα είχε μειώσει 28-25. Η είσοδος του Νικ ήταν ευεργετικότατη με τις ασίστ που έδωσε για το 35-27 του 14’. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, καθώς πήγαινε σε μεγάλες επιθέσεις και εκτελούσε με υπομονή.  Η Μπαρτσελόνα με τον Ντιλέινι και τον Τόμας μείωσε 40-38, όμως οι «πράσινοι» τελείωσαν το ημίχρονο στο 43-38. Η άμυνα του Τριφυλλιού είχε εξουδετερώσει πλήρως τόσο το Μίροτιτς όσο και τον Ντιλέινι, με την Μπάρτσα να έχει 12/39 σουτ.

Έλλειψε η σταθερότητα

Με Μπέντιλ που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ με κάρφωμα, ασίστ και τρίποντο (7π.) και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφιες διαφορές (59-48 στο 33’). Κακές επιθετικές επιλογές έκαναν το 59-48 σε 59-55 μέσα σε δυο λεπτά, με τον Πιτίνο να παίρνει τάιμ άουτ άμεσα, αφού ο Ντιλέινι είχε αρχίσει να κάνει ζημιά στον «άσο». Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήγε στο +10 (67-57), με τον Καλάθη να πηγαίνει στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Απόντος πάντως Καλάθη, η διαφορά πήγε από τους 10 στους 2 με το δεκάλεπτο να λήγει 69-67.

Κλώτσησε την καρδάρα

Κακός ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα και στις δυο πλευρές του γηπέδου, με το σερί της Μπάρτσα να φτάνει το 2-10 για το προσπέρασμα στο 32’ (69-70) με τον Ντέιβις. Στο 74-70 ο Παναθηναϊκός δέχτηκε άλλο ένα τρίποντο από χαμένο επιθετικό στο 35΄ο Αμπρίνες με νέο τρίποντο έκανε το 76-74. Οι πράσινοι έκαναν δύο σερί λάθη, έδιναν βολές στην Μπαρτσελόνα που τις εκμεταλλεύτηκε φτάνοντας στο +7 (78-85). Ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και η Μπαρτσελόνα νίκησε τελικά με 81-92 καθαρίζοντας το ματς στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-38, 69-67, 81-92

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6 (3 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζόνσον 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Φρεντέτ 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη), Μήτογλου, Μπεντίλ 9 (1).

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 15 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κούριτς 2 (1/5 σουτ), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).