14:39 28 ΜΑΡΤΙΟY 2020
0 0 0

Οι «πράσινοι» παρά την εξαιρετική εμφάνιση Παπαγιάννη δεν τα κατάφεραν κόντρα στους «μπλαουγκράνα» στο ΟΑΚΑ και γνώρισαν την 11η φετινή τους ήττα με 81-92.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 11 πόντους διαφορά της Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (51-40), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο βραχυκύκλωσε και οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 81-92.

Στην Μπαρτσελόνα είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για το Τριφύλλι ξεχώρισε ο Παπαγιάννης και ο Καλάθης, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Μπέντιλ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, καθώς τρία λεπτά πριν το φινάλε δέχθηκε 18 πόντους και από το +10 βρέθηκε να χάνει 7 πόντους (78-85) και ουσιαστικά εκεί τελείωσε το ματς.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την 6η διαδοχική νίκη της, έφτασε τις 19 νίκες - 6 ήττες και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/39 εντός παιδιάς στο πρώτο μέρος, ενώ μετά την ανάπαυλα σούταραν με 18/33 εντός παιδιάς.