0 10

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έφυγε νικήτρια από το «καμίνι» της Τούμπας με αυτογκόλ του Γιαννούλη στο 49' και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από τον Δικέφαλο

Ένα αυτογκόλ του Γιαννούλη στο 49’ έμελλε να κρίνει το μεγάλο ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με 1-0.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αφού οι παίκτες του Μαρτίνς ήλεγξαν το ματς και στα 94 λεπτά, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ελ Αραμπί. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκιλιέρμε και Τσιμίκας.

Στον ΠΑΟΚ δεν πήγε τίποτα καλά, ούτε ακόμα και η τύχη, με τον Δικέφαλο να κάνει εμφάνιση κατώτερη του αναμενόμενου, έχοντας παίκτες κλειδιά, όπως Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια και Λημνιό σε κακή μέρα. Πάντως, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται πως στη φάση του γκολ, όταν ο Ραντζέλοβιτς έκανε το γύρισμα η μπάλα είχε βγει άουτ.

Βέβαια, το +5 από μόνο του δεν λέει απαραίτητα κάτι ενόψει πλέι οφ, όμως δεν είναι αμελητέο, ενώ ο Ολυμπιακός που προερχόταν από το ματς με την Άρσεναλ, πήρε μεγάλη ψυχολογική ώθηση.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Μπορούσε ο Ολυμπιακός

Η αναμέτρηση δεν είχε ρυθμό, ήρθε και μια μικρή διακοπή στο 8’ για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα για να αποσυντονίσει περισσότερο. Ο ΠΑΟΚ με Βιεϊρίνια και Λημνιό έπαιζε κυρίως από δεξιά, ενώ με πρέσινγκ ψηλά είχε δυσκολέψει την ανάπτυξη του Ολυμπιακού, που με τη σειρά τους οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν στον άξονα μετά την πρώτη πάσα με τον Καμαρά που έκανε πολύ καλή δουλειά.

Τελικές είχαμε, φάσεις δεν είχαμε όμως στο ματς, με το πλάνο των φιλοξενούμενων να αποδίδει. Ο Ραντζέλοβιτς στα δεξιά κρατούσε χαμηλά τον Γιαννούλη και γενικά ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ρυθμό και τον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ανέβασαν στροφές και στο 42’ είχαν δοκάρι με τον Ελ Αραμπί στη σέντρα του Βαλμπουενά, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ραντζέλοβιτς από καλή θέση έκανε κάκιστο τελείωμα.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος απέναντι σε έναν «αναιμικό» ΠΑΟΚ που δεν είχε κάνει φάση στην αντίπαλη εστία.

Μοιραίος ο Γιαννούλης

Ο Φερέιρα άλλαξε διάταξη τους μεσοεπιθετικούς, φέρνοντας τον Λημνιό αριστερά, τον Πέλκα δεξιά και τον Μπίσεσβαρ 10άρι. Όμως στο 49’ ο Τσιμίκας σούταρε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η άμυνα του ΠΑΟΚ σάστισε, ο Ραντζέλοβιτς γύρισε την μπάλα (δεν φάνηκε στο ριπλέι αν η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή) και από το σώμα του Γιαννούλη πήγε στα δίχτυα για το 0-1.

Δυο λεπτά μετά σε φάση διαρκείας, ο Βαρέλα παίρνοντας το «ριμπάουντ» από το σουτ του Σφιντέρσκι στο δοκάρι, ισοφάρισε σε 1-1. Τελικά, όμως, το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του στόπερ του ΠΑΟΚ. Ο τεχνικός του Δικεφάλου ρίσκαρε βάζοντας τον Άκπομ αντί του Πέλκα, παίζοντας πλέον με 4-4-2, με τους γηπεδούχους να έχουν κερδίσει μέτρα προς την αντίπαλη εστία.

Πάντως, τόσο οι σέντρες των παικτών του Δικεφάλου όσο και τα στημένα από τον Βιεϊρίνια ήταν άσχημα, με τον Μαρτίνς με τη σειρά του να περνάει τον Χασάν αντί του Ελ Αραμπί. Ο ΠΑΟΚ έβγαζε νευρικότητα, κάνοντας πολλά λάθη, με την εξέδρα να γκρινιάζει. Ο Φερέιρα έβαλε και τον Καντουρί αντί του Μαουρίσιο, όμως ο Ολυμπιακός δεν απειλούταν.

Το ματς είχε ανοίξει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Λάμπρου να μπαίνει και αυτός, ενώ ο Μαρτίνς έβαλε και τον Μασούρα. Ουσιαστικά, η τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ να κάνει κάτι ήταν η εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια στο 86’ που βρήκε τείχος, καθώς το ματς από ΄κει και πέρα «εέσβησε», με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ινγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μαουρίσιο (75’ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός (82’ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (64’ Άκπομ), Σφιντέρσκι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μπα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (90+2' Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (83’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (69’ Χασάν)