19:59 04 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 40

Οι παίκτες του Μαρτίνς με τον Σισέ έστειλαν το ματς στην παράταση και στο 119' ο Ελ Αραμπί έκανε το 1-2 δίνοντας στην ομάδα του Πειραιά τη νίκη και την πρόκριση

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς στο Emirates του Λονδίνου, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-2 (κ.α. 0-1) στην παράταση την Άρσεναλ και παρά την ήττα του με 0-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», προκρίθηκε στους 16 του Europa League, ανατρέποντας το σκορ.

Ήταν μια πρόκριση ηρωική αλλά και πανάξια για τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, που κατέθεσαν όλο τους το είναι στο γήπεδο κι έκαναν τους 6000 τυχερούς φίλους του Ολυμπιακού στο Λονδίνο να παραληρούν.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το πολύ καλό πρώτο μέρος που έκαναν, προηγήθηκαν στο 53’ με τον Σισέ και έστειλαν το ματς στην παράταση. Το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 113’ φάνηκε να σβήνει το καντήλι στο λάδι του Ολυμπιακού, όμως ο Ελ Αραμπί στο 119’ σημείωσε το 1-2. Στις καθυστερήσεις έσπασαν καρδιές με τον Ομπαμεγιάνγκ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ πριν το 1-1 στο 109' ο Μασούρας είχε πλασέ στο δοκάρι.

Θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε μόνο έναν παίκτη, όμως ο Κώστας Τσιμίκας, όπως και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, ήταν απολαυστικός και από ένα σημείο και μετά έπαιζε και τραυματίας.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Εξαιρετικό πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός δεν κρατούσε πολύ την μπάλα αλλά είχε καταφέρει να «χαλάσει» το ματς των Λονδρέζων στο ξεκίνημα, πιέζοντας πολύ ψηλά στην περιοχή του Λένο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φέρει το ματς όπως ήθελαν, αφού δεν απειλούνταν ιδιαίτερα από την Άρσεναλ, ενώ όποτε μπορούσαν ανέβαιναν με αξιώσεις.

Ο ρυθμός ήταν όπως ήθελε ο Μαρτίνς, χαμηλός και χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ενώ ο Ολυμπιακός όταν αμυνόταν έπαιζε 4-4-2. Στο 36’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1, όμως ο Καμαρά στην κόντρα προτίμησε να τελειώσει αυτός τη φάση, αντί να δώσει πάσα στον Ελ Αραμπί. Ο Λακαζέτ σκόραρε στο 39’ όμως τόσο ο σκόρερ, όσο και ο Σάκα που έδωσε την πάσα ήταν οφσάιντ. Το ημίχρονο έληξε 0-0 με τον Ολυμπιακό να έχει κερδίσει σαφώς τις εντυπώσεις στο «Emirates», με το πολύ μυαλωμένο παιχνίδι του.

Έβαλε γκολ και το έστειλε στην παράταση

Τα πράγματα πήγαν από το καλό στο καλύτερο για τον Ολυμπιακό. Στο 53’ ο Βαλμπουενά από αριστερά εκτέλεσε κόρνερ και ο επερχόμενος Σισέ με κεφαλιά σημείωσε το 0-1! Ο Τσιμίκας στο 57’ άγγιξε το 0-2 με μια εκπληκτική κούρσα και τελείωμα με το δεξί, με τον Λένο να αποκρούει δύσκολα.

Η Άρσεναλ πήρε την κατοχή στη συνέχεια, αλλά προσπαθούσε να απειλήσει με ακίνδυνα μακρινά σουτ, με τον Ολυμπιακό να αμύνεται καταπληκτικά, παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Ο Αρτέτα έβαλε τον Τορέιρα αντί του αρνητικού Θεμπάγιος, με τους «κανονιέρηδες» να έχουν την κατοχή, αλλά χωρίς φάσεις, κάνοντας συνεχώς σέντρες. Η ασφυκτική πίεση της Άρσεναλ στο διάστημα 70’-80’ έφερε τη διπλή ευκαιρία με Πεπέ και Μουστάφι, όμως ο Ολυμπιακός άντεχε, με τον φρέσκο Μασούρα να περνά αντί του Ραντζέλοβιτς.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ, με τον Αρτέτα να βάζει και τον Γουίλοκ και τον Μαρτίνς να απαντά με τον Γκασπάρ. Το ματς έγινε ροντέο στο τέλος, με τον Ολυμπιακό να κάνει απέλπιδα προσπάθεια για το 0-2, όμως τελικά δεν άλλαξε κάτι με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Έγινε το θαύμα!

Ο Ολυμπιακός περίμενε στην περιοχή του την Άρσεναλ, προσπαθώντας να βρει μία αντεπίθεση και παίζοντας, φυσικά, μόνο άμυνα. Στο 104΄ο Γκασπάρ σπατάλησε μια καλή ευκαιρία, σουτάροντας άουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 108’ το πολύ ωραίο πλασέ του Μασούρα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι!

Οι Άγγλοι πίεζαν με συνεχείς σέντρες χωρίς αποτέλεσμα, ώσπου μία από αυτές στο 113’ πέρασε και ο Ομπαμεγιάνγκ με τρομερό γυριστό έκανε το 1-1. Όμως, ο απίστευτος Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 119’ ο Μασούρας έκανε σέντρα από αριστερά και ο Ελ Αραμπί με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-2, στέλνοντας τους συμπαίκτες του και τον κόσμο του στα ουράνια! Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν την πρόκριση στα χέρια τους και την πήραν, αφού ο Ομπαμεγιάνγκ στο 120+3’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2.