08:18 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 0 0

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο φινάλε της κανονικής σεζόν του πρωταθλήματος, καθώς νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό, ενώ ο Δικέφαλος ήρθε ισόπαλος 1-1 στην Ξάνθη

Η τελευταία αγωνιστική της Super League 1 έφερε τελικά ανακατατάξεις στην τελική βαθμολογία, όσον αφορά στην κορυφή, ενόψει των πλέι οφ.

Αυτό γιατί ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ στα Πηγάδια παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Ξάνθη, με τους παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα να μην πιάνουν σε άλλο ένα ματς υψηλά στάνταρ απόδοσης, ενώ ο Δικέφαλος διαμαρτύρεται για μη καταλογισμό πέναλτι στο τέλος για χέρι του Λισγάρα.

Το 1-1 σε συνδυασμό με τη νίκη 2-0 του Ολυμπιακού (με δυο ασίστ Βαλμπουενά) επί του Παναιτωλικού σήμανε πως οι «ερυθρόλευκοι» μπαίνουν στα πλει οφ με διαφορά 7 βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τον Πανιώνιο στο 90+2’ με το γκολ του Κλωναρίδη, σε ένα ματς όπου οι δυο γκολκίπερ, Κότνικ και Τσιντώτας είχαν σωρεία επεμβάσεων. Τέλος, ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ νίκησε εύκολα 4-1 τον Βόλο με δυο γκολ του Μακέντα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΒΟΛΟΣ 4-1

Μόλις στο 3’ ο Νάγκι πήρε την κάθετη από τον Μπουζούκη πάτησε περιοχή από τα αριστερά και με πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-0. Ο Ανουάρ στο 13’ πάτησε περιοχή με αξιώσεις, αλλά ο Κανταμούρο τον έκοψε έγκαιρα, ενώ στο 18’ πάλι ο Ούγγρος άγγιξε το 2-0, όμως τον πρόλαβε ο Γκαραβέλης. Οι «πράσινοι» έπαιζαν πολύ καλά στον χώρο και έβρισκαν φάσεις για γκολ. Στις καθυστερήσεις ο Μπουζούκης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Μακέντα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0. Αμέσως μετά ο Μουνίθ μπήκε από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Γέντρισεκ με κεφαλιά κατάφερε να στείλει τη μπάλα έξω, με τον Βόλο να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-1.

Στο 50’ μετά από φάση διαρκείας, ο Σένκεφελντ σκόραρε με τακουνάκι, αλλά το γκολ δεν μέτρησε με την χρήση VAR, αφού ο Κουρμπέλης ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα. Αντί για το 3-0 έγινε το 2-1 στο 53’ με τρομερό σουτ του Γέντρισεκ. Στο επόμενο λεπτό, ο Μπουζούκης έβγαλε κάθετη στον Μακέντα που απέναντι στον Γκαραβέλη ούτε πλάσαρε ούτε βρήκε κάποιον εκ των Γιόχανσον, Χατζηγιοβάνη που περίμεναν την πάσα.

Ο Ξενόπουλος στο 61’ έβγαλε δύσκολα το σουτ του Τόρες, ενώ στο 63’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γκουαροτσένα, με τον Βόλο να μένει με δέκα. Ο Ισπανός βγαίνοντας διαπληκτίστηκε και με τον Σένκεφελντ. Στο 68’ ο Ολλανδός στόπερ που Ο Σένκεφελντ που είχε προωθηθεί, άνοιξε  αριστερά στην περιοχή στον Μακέντα που με συρτό διαγώνιο σουτ σημείωσε το 3-1. Το τελικό 4-1 σημείωσε ο Χατζηγιοβάνης που νίκησε με πλασέ τον Γκαραβέλη στο τετ-α-τετ.

ΞΑΝΘΗ – ΠΑΟΚ 1-1

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε μόλις στο 4΄ με το πολύ ωραίο σε εκτέλεση γκολ του Άκπομ. Ο Γιαννούλης από αριστερά βρήκε τον Ελ Καντουρί και ο τελευταίος με ωραία πάσα έβγαλε τον  Άγγλο φορ προ του Άμπαντ πλασάροντας εύστοχα. Στο 18’ ο Λισγάρας έκανε το 1-1 με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Λίγο μετά σκόραρε και ο Μπαξεβανίδης, όμως ορθά δεν μέτρησε το γκολ ως οφσάιντ. Το χειρότερο, όμως, για τον κακό ΠΑΟΚ ήταν ο τραυματισμός του Βαρέλα που έγινε αλλαγή από τον Μάτος στο 42’, με τον Βιεϊρίνια να πηγαίνει στόπερ.

Η Ξάνθη απείλησε πρώτη στο β’ μέρος με τον Τερκί στο 58’, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει μεγάλη αδυναμία στο να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ενώ ο Κοβάσεβιτς στο 59’ και στο 63’ είχε δυο καλά σουτ έξω από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ απείλησε με το μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια στο 72’ με τον Δικέφαλο να προσπαθεί να πιέσει προς το τέλος. Στις καθυστερήσεις, ο Βρέσκας πήγε στο μόνιτορ για να δει χέρι του Λισγάρα σε μια φάση με τον Σβιντέρσκι, με τον διαιτητή τελικά να λέει «παίζετε», ενώ στο 90+8' το πλασέ του Λημνιού από τη μικρή περιοχή πέρασε μόλις άουτ με τον αγώνα λήγει 0-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0

Ο Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα στο 5’, καθώς μπήκε στην πορεία της φάσης από την κεφαλιά του Χασάν, όμως ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε. Ο Παναιτωλικός πίεζε ψηλά για να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό, που προσπαθούσε να διασπάσει την αντίπαλη με μακρινές μπαλιές. Στο 28’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες, ο Μπα έδιωξε αρχικά με προβολή, αλλά ο Μουνιέ (δέχτηκε κίτρινη, ενώ μπορούσε και κόκκινη) δεν πρόλαβε να μαζέψει το πόδι του και χτύπησε τον Πορτογάλο στο κεφάλι. Τελικά, στον Σα τοποθετήθηκε επίδεσμος και συνέχισε στο ματς. Στις καθυστερήσεις ο Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα με κοντινή προβολή, όμως το VAR δεν μέτρησε το γκολ, με το 0-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Τη λύση για τον Ολυμπιακό έδωσε πάλι το μαγικό πόδι του Βαλμπουενά που μπήκε αλλαγή πέντε λεπτά πριν το γκολ. Ο Γάλλος στο 60’ έβγαλε την 20η ασίστ, με τον Μασούρα με κεφαλιά ψαράκι να κάνει το 1-0. Ο Έλληνας άσος στο 69’ άγγιξε το 2-0, όμως νικήθηκε από τον Φερνάντεθ, ενώ στο 73’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαρσιάλ στον Χασάν. Στο 80’ ο Χασάν έστρωσε για τον Καμαρά που από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε εστία, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Ελ Αραμπί. Το τελικό 2-0 σημείωσε ο Μπουχαλάκης στις καθυστερήσεις από άλλη μια ασίστ του Βαλμπουενά.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΕΚ 1-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πριν το 1’ ο Τσιλούλης έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αραμπούλι δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας. Ο Πανιώνιος απείλησε και στο 8’ με τον Τσιντώτα να βγάζει την κεφαλιά του Ντομίνγκες.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε μετά το 10’ ψάχνοντας το γκολ και στο 19’ ο Μάνταλος έσκαψε για τον Χουλτ από αριστερά, αυτός γύρισε με τη μια στον Αλμπάνη, που έκανε ένα διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Κότνικ στο 25’ κράτησε το μηδέν στο κοντινό πλασέ του Σαμπανάτζοβιτς, στην καλύτερη φάση της Ένωσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν άλλη μια καλή φάση με τον Σβάρνα στο 40’ αλλά και με τον Παουλίνιο στο 44’, όμως αντί να γίνει το 0-1 έγινε το 1-0. Ο Τσιλούλης έκανε βαθιά μπαλιά Αραμπούλι γύρισε στον Εμμανουηλίδη και εκείνος με πλασέ προ κενής εστίας έκανε το 1-0 στις καθυστερήσεις.

Η Ένωση μπήκε δυνατά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Πανιώνιος στο 59’ ο Αραμπούλι άγγιξε το 2-0, αφού πέρασε και τον Τσιντώτα που είχε κάνει έξοδο, αλλά πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση. Στο 63’ ο ανίκητος Κότνικ έβγαλε και το σουτ του Σιμόες από την περιοχή, ενώ ο Πανιώνιος που ήταν φωτιά στην κόντρα στο 73’ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον  Τσιντώτα να τον νικάει στο τετ-α-τετ, ενώ δυο λεπτά πριν ο Τσιντώτας είχε βγάλει το σουτ του Τσιλούλη. Μ’ αυτά και μ’ αυτά στο 90+2’ ο Κλωναρίδης σούταρε έξω από την περιοχή, κόντραρε στον Σταυρόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.