12:15 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Με γκολ του 19χρονου Βραζιλιάνου Βινίσιους και άλλο ένα του Μαριάνο, που μόλις είχε μπει αλλαγή, στις καθυστερήσεις, η «βασίλισσα» πήρε το ντέρμπι

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο clasico της Κυριακής, καθώς η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν επικράτησε με 2-0 της Μπαρτσελόνα και ξαναπέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας στη La Liga, ούσα έναν βαθμό πάνω από τους Καταλανούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη νίκη της Ρεάλ σε clasico για το πρωτάθλημα από το 2014 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Από το 20' και μετά η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες. Ο Γκριεζμάν στο 21΄ σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι ο Μέσι στο 38΄, ενώ στο 34΄ ο Αρτούρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κουρτουά. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έφυγαν αρκετές φορές με αξιώσεις στην κόντρα, κυρίως από τα αριστερά με τον Βινίσιους, όμως δεν απείλησαν.

Στο β' μέρος ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Ίσκο στο 56΄, ενώ στο 60' ο Γερμανός γκολκίπερ δεν συγκράτησε τη μπάλα στην κεφαλιά του Ίσκο και χρειάστηκε ο Πικέ να διώξει, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η Ρεάλ ανέβασε στροφές και ο Μπενζεμά στο 63΄ αστόχησε από πλάγια θέση, ενώ στο 70΄ η Μπαρτσελόνα λίγο έλειψε να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά ο Μπρεϊθγουέιτ, που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι, έχασε μοναδική ευκαιρία απέναντι από τον Κουρτουά.

Έτσι, στο 71' ο Κρόος βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Βινίσιους στα αριστερά, ο νεαρός Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από δύσκολη θέση, ο Πικέ έκανε την προβολή και άλλαξε την πορεία της μπάλας, που κατέληξε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, παρά τις αλλαγές του Κίκε Σετιέν, και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαριάνο, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.