13:28 07 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 0 0

Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 22 πόντους πήραν το ντέρμπι κόντρα στους «πράσινους» που πέτυχαν μόλις ένα τρίποντο σε 20 προσπάθειες.

Ο Ολυμπιακός που βρήκε -απρόσμενο ίσως – πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Σακίλ ΜακΚίσικ, που σημείωσε 22 πόντους με 8/11 δίποντα και εντυπωσιακά καρφώματα, νίκησε στο φινάλε τον Παναθηναϊκό με 81-78 για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Βαθμολογικά κατ’ αρχάς, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τις όποιες ελπίδες για είσοδο στα πλέι οφ, ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε έκτος.

Στα του ΣΕΦ και αν βγάλουμε εκτός τα όσα προηγήθηκαν έγινε ένα πολύ ωραίο ντέρμπι όπου ανέδειξε νικητή τον Ολυμπιακό, γιατί στα κρίσιμα σημεία πήρε τα ριμπάουντ και αν οι παίκτες του ήταν εύστοχοι στις βολές στο φινάλε θα νικούσε πιο εύκολα. Τρομερός και ο Παπανικολάου με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και φοβερή άμυνα.

Από τον Παναθηναϊκό δεν ξεχώρισε κανείς ιδιαίτερα, με τον Καλάθη να είναι φοβερός στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά οι 18 του πόντοι δεν ήταν αρκετοί. Το γεγονός πως οι «πράσινοι» είχαν 1/20 τρίποντα τα λέει όλα άλλωστε.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

«Γκάζι» ο Ολυμπιακός, ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός

Με τους Έλις, Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Μπόλντγουιν ξεκίνησεο Ολυμπιακός, ενώ ο Παναθηναϊκός με τους Παπαγιάννη, Τόμας, Παπαπέτρου, Ράουτινς και Καλάθη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά στην επίθεση (12-4 στο 3’) σε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό, με τον Ολυμπιακό  να χτυπά στο τρανζίσιον και τον ΜακΚίσικ να έχει ήδη 6 πόντους. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 0-8 για το 12-12 στο 6’, με τον Καλάθη να μπαίνει στην εξίσωση με 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. O ρυθμός έπεσε, με τον Πρίντεζη να φτάνει τα 2 φάουλ και τον Μήτογλου να έχει πάρει θέση στην 5άδα (18-15 στο 9΄) και το δεκάλεπτο να λήγει 18-20 με καλάθι του Ράις.

Εκρηκτικό τελευταίο τρίλεπτο

Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στην επίθεση στους 18, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 18-24 με 9-0 σερί και τον Ράις να είναι πολύ καλός σε ρόλο αντί – Καλάθη (21-26 στο 12’). Με Βεζένκοφ (8π.) και καλές άμυνες, οι γηπεδούχοι πέρασαν προσωρινά μπροστά με 28-26, πριν το 28-33 στο 15’, με τον Παναθηναϊκό να χτυπά στο ανοιχτό γήπεδο και να εκμεταλλεύεται τα «ερυθρόλευκα» λάθη (35-37 στο 17’). Χάρη στα τρίποντα ο Ολυμπιακός ξαναπέρασε μπροστά 41-39 και το ημίχρονο έληξε 45-39. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο 3λεπτο βρήκαν αντίδοτο στην καλή άμυνα του Τριφυλλιού, που σούταρε 0/10 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12.

Μόνο Καλάθη ο Παναθηναϊκός

Οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν μια μικρή διαφορά και στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου (53-47 στο 23’) που με την τεχνική ποινή στον Πιτίνο πήγε στο στο +7 (54-47). Ο Παναθηναϊκός είχε τον Καλάθη να παλεύει στην επίθεση για το 54-51 (25’) και τον Ολυμπιακό να έχει τον Έλις με τρία φάουλ, όπως και ο Παπανικολάου. Οι πράσινοι εξακολουθούσαν να μην έχουν τρίποντο (0/11) και τον ΜακΚίσικ από την άλλη να φτάνει τους 18π. για το 63-55 με τρίποντο του Ρότσεστι. Το δεκάλεπτο έληξε 65-59 με κακή επίθεση του Ράις, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, σε ένα ματς που πήγαινε πολύ στο ένας εναντίον ενός.

Θρίλερ με ερυθρόλευκο happy end

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει 65-63 στο 32΄και να ισοφαρίζει 65-65 στο 34’. Το τάιμ άουτ στο 35’ βρήκε τις ομάδες πάλι ισόπαλες, με τον Ολυμπιακό να έχει σκοράρει μόνο δύο πόντους σε 5 λεπτά. Ο Παπανικολάου στην εκπνοή της επίθεσης έκανε το 70-67, σε μια σκοτωμένη επίθεση, με τον Καλάθη να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο για το 70-70, όμως πάλι ο Παπανικολάου με έμμεσο τρίποντο έκανε το 73-70 στα 3’14’’ για το τέλος.

Στο 73-72 ο Παπανικολάου κέρδισε ένα παλικαρίσιο φάουλ  και ο ΜακΚίσικ έκανε το 75-72. Ο Ράις με βολές στα 1’25’’ μείωσε 75-74, όπως και στα 55’’ μειώνοντας εκ νέου 77-76. Στα 40’’ ο ΜακΚίσικ κέρδισε γκολ φάουλ αλλά έχασε τη βολή για το 79-76, όμως ο Ράις έχασε το καλάθι και στα 19’’ ο Παπανικολάου με βολή έκανε το 80-76. Στα 10’’ ο Παπαγιάννης με βολές μείωσε 80-78 και μετά το τάιμ άουτ πήγε ο Παπανικολάου στις βολές και έβαλε μόνο τη μία βολή για το 81-78 στα 8’’, όμως ο Τόμας αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντουιν 2 (1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πολ 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοβ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πρίντεζης 8 (4/7 δίποντα), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Έλις 6 (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ΜακΚίσικ 22 (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/7 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόνσον, Φρεντέτ 2, Καλάθης 18 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)