10:59 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 0 0

Οι «μπλε» με γκολ των Γουίλιαν και Μπάρκλεϊ νίκησαν δίκαια με 2-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά

H Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Κυπέλλου Αγγλίας για τη φάση των «16», νικώντας με 2-0 τη Λίβερπουλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Οι «μπλε» πήραν την πρόκριση με τα γκολ των Γουίλιαν και Μπάρκλεϊ, με τη Λίβερπουλ να υφίσταται την 3η της ήττα στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, δείχνοντας πως περνάει περίοδο αγωνιστικής κάμψης.

Στο 13’ ο Αντριάν απέκρουσε το σουτ του Γουίλιαν και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Βραζιλιάνος ξανασούταρε πάνω του εκτός περιοχής, με τον Ισπανό να κάνει τρομερό λάθος και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Ο Κέπα στο 22’ είπε «όχι» σε σουτ των Μανέ, Οριγκί και Κέρτις Τζόουνς. Στο 62’ ο Μέισον Μάουντ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά δυο λεπτά μετά ο Μπάρκλεϊ με πανέμορφη ατομική ενέργεια και δεξί σουτ έγραψε το 2-0 για την Τσέλσι.

​Εν συνεχεία ο Πέδρο έχασε τετ-α-τετ, ενώ στο 74’ ο Ζιρού είχε δοκάρι με το αριστερό, με το τελικό σκορ να είναι 2-0.