11:45 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ, οι «πράσινοι» νίκησαν στο κλειστό του Ρέντη τον «αιώνιο» αντίπαλο με 3-1 σετ, κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης

O Παναθηναϊκός μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ επί του Ολυμπιακού στο «χρυσό σετ», νίκησε τους «ερυθρόλευκους» και για το πρωτάθλημα της Volleyleague στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 σετ.

Με τη νίκη αυτή οι «πράσινοι» θα τα δώσουν όλα πλέον κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία την τελευταία αγωνιστική για την κατάληψη της 2ης θέσης, που θα του δώσει και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Aξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα είχε να νικήσει από 21/03/2015 και μάλιστα η τελευταία νίκη ήταν στο Μελίνα Μερκούρη.

Για τους νικητές ο Ράπτης σημείωσε 17 πόντους και 14 ο Στάροβιτς, ενώ διψήφιοι ολοκλήρωσαν το ματς οι Τσάτσιτς, Ρανγκέλ και Πελεκούδας. Για τον Ολυμπιακό 16 πόντους σημείωσε ο Φίνγκερ και 12 ο Κουμεντάκης που ήταν εντυπωσιακός στα δύο πρώτα σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και πήραν το πρώτο σετ 25-22, σε 25 λεπτά, ενώ ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο και το πήρε με 25-21 σε 28 λεπτά. Στο τρίτο σετ οι πράσινοι ήταν σαφώς καλύτεροι και έφτασαν στην εύκολη επικράτηση του με 25-14 σε 21 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ είδαμε το καλύτερο βόλεϊ και από τις δύο ομάδες που πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 25-23 σε 29 λεπτά και να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 14-25, 23-25