16:50 06 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν ηττημένοι από την Κωνσταντινούπολη, αφού οι Τούρκοι πήραν τη νίκη χάρη στον τρομερό Λάρκιν που έβαλε 40 πόντους με 10/15 τρίποντα.

Η ήττα του Ολυμπιακού στο «Σινάν Ερντέμ» από την Αναντολού Εφές με 91-79 ήταν από τις λεγόμενες «εντός προγράμματος» για τους «ερυθρόλευκους» που πλέον είναι στο 12-16, ενώ οι Τούρκοι είναι πρώτοι καλύτεροι.

Με μόνο δυο καλά πεντάλεπτα, στο ξεκίνημα του αγώνα και στο ξεκίνημα του 4ου δεν μπορείς να νικήσεις αυτή την Αναντολού Εφές και τον καλύτερο παίκτη της Euroleague, Σέιν Λάρκιν, που έβαλε 40 πόντους με 10/15 τρίποντα. Νωρίτερα, τον Ολυμπιακό είχαν πληγώσει οι Πλάις και Μπράιαντ που έπαιζαν χωρίς αντίπαλο στη ρακέτα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μπορεί να κρατήσει την απόδοση του Ντουάιτ Μπάικς με 11 πόντους και 8 ασίστ και τους 14 πόντους του Έλις, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ δεν μπόρεσε να επαναλάβει την εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Δεν έφτανε το καλό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Μπάικς, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Έλις. Με εξαίρεση την αντιμετώπιση του Πλάις οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα (11-17 στο 5’), με 7 ασίστ και 0 λάθη, σουτάροντας 3/4 τρίποντα, σε πολύ στοχευμένες επιθέσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τρία λάθη μαζεμένα και οι Τούρκοι έκαναν το 11-17 σε 19-17 με 8-0 σερί (14-4 επί μέρους). Το ξύπνημα του Λάρκιν και επιθετική άμυνα των Τούρκων μετέτρεψαν το σκορ σε 29-19, με το δεκάλεπτο να λήγει 29-24 με ένα 5-0 του Ολυμπιακού, που είχε δυο πρόσωπα. 4 λάθη των ερυθρολεύκων έπαιξαν ρόλο, αλλά κυρίως η διαφορά ποιότητας των παικτών των δύο ομάδων.

Δεκάλεπτο, όλο λάθος

Με τον Μίσιτς να παίρνει τη σκυτάλη, η Εφές ξαναπήγε στο +10 (34-24), με τους Τούρκους να ελέγχουν το ματς (38-28 στο 13’). Ο Ολυμπιακός έκανε το ένα άλλο λάθος κολλητά με το άλλο, φτάνοντας τα 9 με το σκορ να φτάνει το 43-30 στο 15’. Ο Μπαρτζώκας στο 27’ με το 37-24 κάλεσε κι άλλο τάιμ άουτ, αφού οι παίκτες του είχαν πλέον 10 λάθη και οι Τούρκοι ήλεγχαν το ματς. Το 51-36 μαζεύτηκε στο 51-41 με ένα 5-0 του Ολυμπιακού, σκορ που έμεινε ως την ανάπαυλα, αφού ο καλύτερος των «ερυθρολεύκων», Μπάικς (8π., 5 ασίστ), είχε 0/2. Τα 11 λάθη και οι 6/12 βολές ήταν τα σημαντικότερα ζητήματα της ομάδας του Μπαρτζώκα, με τον Πλάις να έχει 13 πόντους στο ημίχρονο.

Όργια Λάρκιν

Με τον Λάρκιν να σκοράρει κατά ριπάς με 3/3 τρίποντα (23 πόντοι με 6/9 τρίποντα) η διαφορά έφτασε στους 17 (63-46 στο 25’) με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με 4 σερί του Μπόλντγουιν μείωσε 63-50, όμως ο ασταμάτητος Λάρκιν με τρίποντο και φάουλ έκανε το 67-50. Η διαφορά έφτασε τους 19 (72-53) με το δεκάλεπτο να λήγει 72-55.

Το πάλεψε, αλλά...

Χάρη στον Μπόλντγουιν και στον Βεζένκοφ, η διαφορά έπεσε στους 8 (72-64) με σερί 9-0 των «ερυθρολεύκων». Ο Πολ με τρίποντο έκανε το 78-69 με τον Ολυμπιακό να βγάζει σφυγμό. Σε εκείνο το σημείο η επίθεση χάθηκε και ο Λάρκιν με τρίποντο έκανε το 81-69 στο 37’ βγάζοντας την Εφές από τη δύσκολη θέση. Ο ασταμάτητος Αμερικανός πάλι με τρίποντο έκανε το 86-72, βάζοντας τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι για το τελικό 91-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79