0 0 0

H Λίβερπουλ καλείται να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ στο άδειο λόγω κορονοϊού «Παρκ ντε Πρενς» η Παρί κοντράρεται με την Ντόρτμουντ.

Στη σκιά της εξάπλωσης του κορονοϊού και ενώ όλα τα αθλητικά γεγονότα ακυρώνονται το ένα μετά το άλλο, απόψε διεξάγονται δυο πολύ ενδιαφέρουσες ρεβάνς για τη φάση των 16 του Champions League.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Στο «Άνφιλντ» η πρωταθλήτρια Ευρώπης και επίδοξη πρωταθλήτρια Αγγλίας, Λίβερπουλ, καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 από την ήττα της στο πρώτο ματς στο «Wanda Metropolitano» από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν υπολογίζει στον τραυματία Άλισον, όμως όλα δείχνουν ότι θα επιστρέψει στη βασική ενδεκάδα ο Τζόρνταν Χέντερσον.

Στους «ροχιμπλάνκος» ο Ντιέγκο Σιμεόνε έχει αμφίβολους τους Μοράτα και Λεμάρ.

Η τελευταία φορά που η Λίβερπουλ αποκλείστηκε σε φάση νοκ άουτ ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήταν τη σεζόν 2014-15 από την Μπεσίκτας στη διαδικασία των πέναλτι στη φάση των 32.

Η Ατλέτικο δεν έχει καλή προϊστορία στην Αγγλία, έχοντας μόλις δυο νίκες σε 13 ματς, όμως στα τέσσερα τελευταία ματς είναι αήττητη.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ – ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Η γαλλική ομάδα καλείται και αυτή να ανατρέψει την εις βάρος της ήττα με 2-1 στο πρώτο της ματς στη Γερμανία.

Ο Τόμας Τούχελ δεν θα έχει στη διάθεση του τους τιμωρημένους Μενιέ, Βεράτι και τον τραυματία Τιάγκο Σίλβα. Πάντως, ο Κιλιάν Εμπαπέ είναι κανονικά στη διάθεση του Γερμανού.

Στον αντίποδα, ο Λυσιάν Φαβρ δεν έχει στην αποστολή τους τραυματίες Ρόις και Ντιλέινι.

Η Παρί δεν έχει χάσει ποτέ στην έδρα της από γερμανική ομάδα, έχοντας έξι νίκες και μια ισοπαλία, ενώ η Ντόρτμουντ έχει πέντε σερί ήττες στη διοργάνωση μακριά από την έδρα της.

Νεα μηνύματα
  • 00:33

120+2' ΛΗΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ 2-3

• 00:31

120+1' ΓΚΟΛ η Ατλέτικο

Ο Μοράτα βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με σουτ νικάει τον Αντριάν για το 2-3

• 00:29

119' 2-2 Από μία κίτρινη σε Μοράτα και Αλεξάντερ - Άρνολντ

• 00:25

115' 2-2 Σουτ του Μανέ από μακριά, άουτ

• 00:23

113' 2-2 Αλλαγή Λίβερπουλ. Ο Μιναμίνο στη θέση του Φιρμίνο

• 00:22

Δεν δείχνει ικανή να αντιδράσει η Λίβερπουλ

• 00:20
  • 00:20
  • 00:19
  • 00:15

106' Αλλαγή Ατλέτικο. Ο Χιμένες στη θέση του Κορέα

• 00:14

106' Διπλή αλλαγή Λίβερπουλ. Φαμπίνιο αντί Χέντερσον και Oριγκί αντί Βαινάλντουμ

• 00:12

105+2' Λήξη πρώτου μέρους παράτασης

• 00:10

105+2' 2-2 ΓΚΟΛ η Ατλέτικο

Πάλι ο Μάρκος Γιορέντε με ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή νικάει τον Αντριάν για το 2-2. Η Λίβερπουλ θέλει δυο γκολ πλέον για να προκριθεί

• 00:09
  • 00:08
  • 00:01

97' 2-1 ΓΚΟΛ η Ατλέτικο

Λάθος απομάκρυνση του Άντριαν, η μπάλα πάει στον Γιορέντε που με διαγώνιο σουτ νικάει τον Ισπανό τερματοφύλακα για το 2-1

• 23:58

94' 2-0 ΓΚΟΛ η Λίβερπουλ

Σέντρα από δεξιά, ο Φιρμίνο κάνει σκαστή κεφαλιά, η μπάλα πάει στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βραζιλιάνος με σουτ κάνει το 2-0

• 23:57

91' Αλλαγή Ατλέτικο. Βρσάλικο αντί Τρίπιερ.

• 23:57

92' 1-0 Γύρισμα του Βαινάλντουμ στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά Φιρμίνο άουτ

• 23:55

90' 1-0 Ξεκίνησε η παράταση στο Άνφιλντ

• 23:53

90+5' ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΙ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-0

• 23:50

90+3' ΤΕΛΟΣ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΑΤΛΕΤΙΚΟ 1-0 ΠΑΡΑΤΑΣΗ

• 23:49

90+2' Ο Σαούλ σκοράρει με κεφαλιά, όμως το γκολ δεν μετράει ως οφσάιντ

• 23:48

89' Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 Κόκκινη κάρτα και αποβολή ο Εμρέ Τσαν. Κίτρινη ο Νεϊμάρ

• 23:48

Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 Συμπλοκή των παικτών των δύο ομάδων

• 23:47

Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 2' οι καθυστερήσεις

• 23:43

87' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Ο Σαλάχ από δεξιά, κόβει μες στην περιοχή και σουτάρει με το αριστερό, άουτ

• 23:41

85' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Ανάποδο ψαλίδι του Μανέ λίγο μπροστά από το πέναλτι, άουτ

• 23:38

81' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Σουτ του Ρόμπερτσον με καλές προϋποθέσεις, άουτ από το οριζόντιο δοκάρι

• 23:35
  • 23:26

68' Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 Κίτρινη κάρτα για τον Μπερνάτ για ένα τάκλιν του πάνω στον Χακίμι.

• 23:25

69' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Νέα μεγάλη επέμβαση Όμπλακ σε σουτ του Αλεξάντερ - Άρνολντ από δεξιά

• 23:23

67' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 ΔΟΚΑΡΙ Ο Ρόμπερτσον από τη σέντρα του Σαλάχ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι

• 23:21

63' Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 Ο Εμπαπέ μπαίνει στη θέση του Σαράμπια

• 23:17

61' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Κακή απόκρουση του Αντριάν στο σουτ του Ζοάο Φέλιξ, μπλοκάρει με δεύτερη προ του Κορέα

• 23:16

60' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Ο Όμπλακ εξ επαφής αποκρούει την προβολή του Φιρμίνο

• 23:10

54' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Ο Οξλέιντ - Τσάμπερλεν σουτάρει συρτά έξω από την περιοχή, ο Όμπλακ δύσκολα σε κόρνερ

• 23:10
  • 23:08

52' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Ο Οξλέιντ - Τσάμπερλεν σπαταλά μια καλή φάση σουτάροντας άουτ

• 23:04

48' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 Κακή εκτέλεση του Σαλάχ από δεξιά, πάνω στον Όμπλακ

• 23:03

46' Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 Αρχίζει το ματς και στο Παρίσι

• 22:45

45+1' Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 ΓΚΟΛ

Γύρισμα από δεξιά του Σαράμπια, ο Μπερνάτ κάνει επαφή όσο χρειάζεται και νικάει τον Νάβας για το 2-0

• 22:43

43' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 1-0 ΓΚΟΛ

Σέντρα του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν και άπιαστη κεφαλιά από τον Βαϊνάλντουμ, με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και να καταλήγει στη δεξιά γωνία της εστίας του Όμπλακ.

• 22:43
  • 22:40

41' Παρί - Ντόρτμουντ 1-0 Ωραίο σουτ του Αζάρ με το δεξί έξω από την περιοχή και δεξιά, λίγο άουτ

• 22:39

Το γκολ του Νεϊμάρ

• 22:38

36' Λίβερπουλ - Ντόρτμουντ 0-0 Σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ, βρίσκει τη μπάλα ο Φιρμίνο, διώχνει ενστικτωδώς ο Όμπλακ.

• 22:37

38' Παρί - Ντόρτμουντ 1-0 Σέντρα-σουτ του Σάντσο από δύσκολη γωνία αριστερά, μπλοκάρει ο Νάβας

• 22:36

Δείτε τι γίνεται έξω από το Παρκ ντε Πρενς

• 22:35

34' Λίβερπουλ - Ατλέτικο Ο Σαλάχ στρώνει για τον Μανέ στο ημικύκλιο, ο Σενεγαλέζος σουτάρει στην κίνηση με το δεξί και ο Όμπλακ μπλοκάρει με διπλη προσπάθεια.

• 22:31

32' Λίβερπουλ - Ατλέτικο 6-2 οι τελικές

• 22:27

28' Παρί - Ντόρτμουντ 1-0 ΓΚΟΛ

Κόρνερ του Ντι Μαρία από αριστερά, ο Νεϊμάρ αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι ανοίγει το σκορ με κεφαλιά - ψαράκι

• 22:26
  • 22:24

25' 0-0 Παρί - Ντόρτμουντ Ο Καβάνι χάνει ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Μπούρκι να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι. Τρομερή μπαλιά του Ντι Μαρία

• 22:21

22' Παρί - Ντόρτμουντ Ο Αζάρ γυρίζει την μπάλα από αριστερά, ο Κιμπέμπε κόβει σωτήρια προ του Χάλαντ

• 22:19

18' Λίβερπουλ - Ατλέτικο Κεφαλιά του Φελίπε από το ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άντριαν.

• 22:18

18' Παρί - Ντόρτμουντ Μπαλιά - ξυράφι του Χακίμι από δεξιά ο Χάλαντ δεν προλαβαίνει, γίνετι το γύρισμα, σουτ του Σάντσο λίγο άουτ

• 22:15

16' Παρί - Ντόρτμουντ Κίτρινη στον Χάλαντ

• 22:15

14' Λίβερπουλ - Ατλέτικο Δυνατό συρτό σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, δύσκολη επέμβαση από τον Όμπλακ.

• 22:14

15' Παραμένει το 0-0 και στις δύο αναμετρήσεις

• 22:13

Καζούρα των οπαδών της Ατλέτικο

• 22:11
  • 22:10

Η Παρί έχει 74% κατοχή στο πρώτο 10λεπτο

• 22:09

5' Λίβερπουλ - Ατλέτικο Σέντρα από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ από τα δεξιά, ο Βαϊνάλντουμ πιάνει τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα πάει στην αγκαλιά του Όμπλακ.

• 22:08

8' Παρί - Ντόρτμουντ Ο Νεϊμάρ έχει τραυματιστεί στον ώμο και έχει διακοπεί το ματς

• 22:00

1' Ξεκίνησαν οι δυο αγώνες

Champions League: Μίλησαν οι έδρες σε Μαδρίτη και Ντόρτμουντ - Βίντεο

Η Ατλέτικο ζόρισε τη Λίβερπουλ, νικώντας τους πρωταθλητές Ευρώπης με 1-0, ενώ με πρωταγωνιστή τον νεαρό Έρλινγκ Χάλαντ οι Βεστφαλοί νίκησαν με 2-1 την Παρί.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 21:37

Υπενθυμίζουμε πως η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 22:00

• 21:32

Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Μπερνάτ, Κέρερ, Παρέδες, Γκουέι, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Σαράμπια, Καβάνι

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λυσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Χούμελς Ζάγκαντου, Εμρέ Τσαν, Βίτσελ, Χακίμι, Γκερέιρο, Τοργκάν Αζάρ, Χάλαντ, Σάντσο

• 21:26

Λίβερπουλ - Ατλέτικο

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν, Φαν Ντάικ, Γκόμες, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ - Άρνολντ, Οξλέιντ - Τσάμπερλεν, Βαινάλντουμ, Χέντερσον, Φιρμίνο, Μανέ, Σαλάχ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Φιλίπε, Τρίπιερ, Λόντι, Λεμάρ, Σαούλ, Κόκε, Κορέα, Ντιέγκο Κόστα, Ζοάο Φέλιξ

• 21:26

Πάμε γρήγορα να δούμε τις συνθέσεις στα δύο ματς

• 21:22

Καλησπέρα σας! Μείνετε στο Sputnik για μια μεγάλη βραδιά Champions League με τους αγώνες – ρεβάνς της φάσης των 16, Λίβερπουλ – Ατλέτικο και Παρί - Ντόρτμουντ