16:39 12 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 0 0

Χάρη σε γκολ του Θεμπάγιος στο 90’ οι «κανονιέρηδες» νίκησαν με 2-1 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς στο «Μπράμαλ Λέιν» η Άρσεναλ νίκησε με 2-1 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «κανονιέρηδες» με πέναλτι για το οποίο η Σέφιλντ διαμαρτυρήθηκε έντονα για το μαρκάρισμα στον Λακαζέτ, άνοιξαν το σκορ στο 25' με τον Πεπέ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στο 87’ ο ΜακΓκόλντρικ έφερε το ματς στα ίσα με κοντινή προβολή και όλα έδειχναν παράταση.

Οι γηπεδούχοι αφού έχασαν τρομερή ευκαιρία με τον Μπίλι Σαρπ, δέχθηκαν γκολ στις καθυστερήσεις από τον Θεμπάγιος που σούταρε κάτω απ' τα πόδια του Χέντερσον για το τελικό 2-1, στέλνοντας τους Λονδρέζους στα ημιτελικά.