12:11 10 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 10

Ο Δικέφαλος πετυχαίνοντας δυο γκολ στο πρώτο μέρος με Βαρέλα και Σφιντέρσκι νίκησε τον συμπολίτη στο «Κλ. Βικελίδης» και πήγε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν λαβωμένες ψυχολογικά λόγω των αποκλεισμών που υπέστησαν μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο, ενώ είχαν και πολλά προβλήματα με απουσίες παικτών.

Οι απουσίες πάντως, ιδίως στην άμυνα, κόστισαν πολύ στον Άρη, αφού χωρίς Βέλεθ και Σόουζα, ο Ένινγκ πήγε σε πειραματικά δίδυμα (Μπα – Δεληζήσης και Δεληζήσης – Ρόουζ), ενώ έλειψε πολύ και ο Φετφατζίδης που είναι υπό παραχώρηση. Ο ΠΑΟΚ παρότι έχασε πέναλτι με τον Σφιντέρσκι κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 στο ημίχρονο (Βαρέλα, Σφιντέρσκι), καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Ο Ίλια Πέτκοβιτς
© Φωτογραφία : Intime Sports / MAKRIS ARGIRIS

Με τη νίκη αυτή ο δίκαιος νικητής Δικέφαλος πήγε στους 59 βαθμούς και στη 2η θέση, περιμένοντας πλέον το τι θα κάνει η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Δικέφαλη υπεροχή

Την υπογραφή του Κουέστα είχε το ξεκίνημα του αγώνα στο «Κλ. Βικελίδης». Πριν καλά – καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό (για την ακρίβεια στα 39’’) ο Τσβάιερ υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Μπα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σφιντέρσκι, όμως ο Ισπανός απέκρουσε κρατώντας το 0-0.

Στο 10’ ο Κουέστα είπε «όχι» και στο τετ-α-τετ του Μπίσεσβαρ, ενώ στο 13’ ο Ισπανός ήταν και πάλι παρών στο σουτ του Γιαννούλη. Ο Άρης ανέβασε κάπως στροφές, έχοντας μια καλή φάση με τον Μπρούνο Γκάμα στο 22’. Ο Ένινγκ πάντως στη συνέχεια βλέποντας πως το δίδυμο Μπα – Δεληζήσης δεν τραβάει στα στόπερ, πήγε τον Γάλλο δεξιά και έφερε σέντερ μπακ τον Ρόουζ.

Ούτε η άμυνα, ούτε όμως και ο Κουέστα μπόρεσαν να κάνουν κάτι στο 36’ με τον Βαρέλα να κάνει με κεφαλιά το 0-1 από το φάουλ του Στοχ. Ο Άρης προσπάθησε για την ισοφάριση ως τη λήξη του πρώτου μέρους, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να δεχτεί κι άλλο τέρμα. Στις καθυστερήσεις, ο Μπίσεσβαρ έβγαλε τετ-α-τετ τον Σφιντέρσκι που δεν αστόχησε για το 0-2.

Στο ρελαντί

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το β’ μέρος με τον Άρη να προσπαθεί να πιέσει για να μειώσει το σκορ, με το κενό του Φετφατζίδη να κάνει «μπαμ». Αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ ήταν πάντως ο ΠΑΟΚ με Μάτος (67’) και Σφιντέρσκι (68’), ενώ ο Πολωνός είχε μια καλή κεφαλιά και στο 72’.

Ο Άρης προσπαθούσε με Γκάμα και Μαντσίνι, όμως ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν κινδύνευε αλλά πλέον ήταν και πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Τα όσα ακολούθησαν στο ματς ήταν καθαρά διαδικαστικά, με τον Αμπέλ Φερέιρα να κάνει και τις πέντε αλλαγές του, ενώ αντίθετα ο Μίκαελ Ένινγκ δεν έκανε ούτε μία. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Δεληζήση με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Άκπομ.